543 urodziny Kopernika w Lubawie

Tort urodzinowy Zdjęcie: Piotr Skorupski
W dniach 18 i 19 lutego 2016 w Rybnie i Lubawie obchodzono rocznicę 543 urodzin Wielkiego Astronoma - Mikołaja Kopernika. Dla mieszkańców obu miejscowości przygotowano liczne atrakcje, w których mogli wziąć udział, np. obejrzeć seans w mobilnym planetarium, modele satelitów, czy prace artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej w Lubawie (mogłyby one z pewnością brać udział w światowych konkursach plastycznych). Oprócz tych wszystkich kosmicznych atrakcji, można było wysłuchać prelekcji znanych astronomów: prof. dra hab. Jarosława Włodarczyka i dra Jerzego Sikorskiego oraz miłośników obserwacji nocnego nieba, tj. Jacka Drążkowskiego, Marcina Jeziornego czy Piotra Skorupskiego.

Dla uczestników imprezy urodzinowej przygotowano okazały tort z popiersiem Kopernika.

Całe wydarzenie zostało zrealizowane dzięki pomocy pana Roberta Szaja - pasjonata astronomii i prezesa Fundacji Nicolaus Copernicus, Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Agencji Nieruchomości Rolnych.

Źródło: Piotr Skorupski

Wykład o gwiazdozbiorach Źródło: Piotr Skorupski