59. Olimpiada Astronomiczna zakończona

Uczestnicy 59. Olimpiady Astronomicznej przed Planetarium w Chorzowie.
Olimpiada Astronomiczna jak co roku organizowana jest  przez Planetarium Śląskie w Chorzowie.

Do tegorocznej już 59 olimpiady przystąpiło 137 uczestników z całej Polski, w tej liczbie 135 uczniów liceów ogólnokształcących i 2 gimnazjalistów. Zawody podzielone są na trzy etapy. W etapie pierwszym uczestnicy rozwiązują w domu, w dwóch seriach, 7 zadań teoretycznych oraz jedno zadanie obserwacyjne. Na podstawie oceny tych 8 zadań wyłonieni zostają uczestnicy drugiego etapu – zawodów okręgowych, które rozgrywane są już pod kontrolą, zazwyczaj w dwóch ośrodkach.

Do drugiego etapu LIX Olimpiady zakwalifikowało się 57 uczniów. Zawody odbyły się 11 stycznia br.: w Katowicach – dla 28 uczestników, głównie z regionów południowych i we Włocławku – dla 29 uczestników z terenu Polski centralnej i północnej. W wyniku oceny rozwiązań kolejnych 4 zadań wyłonionych zostało 21 uczestników zawodów III stopnia (centralnych), które zostały przeprowadzone w dniach 4–6 marca w chorzowskim Planetarium, gdzie ma swą siedzibę Komitet Główny Olimpiady Astronomicznej. O ostatecznej klasyfikacji zadecydowały rozwiązania 6 teoretycznych i praktycznych zadań finałowych. Wyniki ogłoszono w niedzielę, 6 marca 2016 r.

Zwyciężczynią LIX Olimpiady Astronomicznej, laureatką I miejsca została Zofia KACZMAREK, uczennica 2 klasy Liceum Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kolejne tytuły laureatów wywalczyli:

II miejsce – Mateusz BRONIKOWSKI, 3 klasa I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku,

III miejsce – Michał WÓJCIK, 2 klasa III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie,

IV miejsce ex aequo – Patryk RACHWAŁ, 2 klasa III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu i Cyryl WAŚKIEWICZ, 3 klasa XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie,

VI miejsce – Bartosz DZIĘCIOŁ, 2 klasa XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie

Tytuły finalistów otrzymali kolejno:

Błażej ROZWODA, 2 kl. V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie;

Łukasz KALINA, 3 kl. V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie,

Mateusz WINNY, 3 kl. II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku

Zbigniew PRZYGODA, 2 kl. XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie;

Mateusz KUKURYKA, 3 kl. III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie,

Dawid BORYS, 2 kl. V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

Lidia LAPPO, 2 kl. III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie

Joachim BOROWICZ, 3 kl. Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej;

Katarzyna MIKULSKA, 3 kl. III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie,

Jan RAJCHEL, 3 kl. I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie,

Michał KOŁODZIEJ, 3 kl. I Liceum Ogólnokształcącego Radzyniu Podlaskim;

Tomasz CHADY, 2 kl. XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie;

Jakub BILSKI, 3 kl. I Liceum Ogólnokształcącego Radzyniu Podlaskim;

Jacek GĘBALA, 3 kl. I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku–Białej;

Mateusz AMBROŻKIEWICZ, 3 kl. IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu.

Uczestników finału LIX Olimpiady Astronomicznej uhonorowano dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Pięciu laureatów tegorocznej krajowej Olimpiady weźmie udział w 10. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, organizowanej w grudniu tego roku w Indiach.

Komitet Główny Olimpiady Astronomicznej oraz Planetarium Śląskie – organizator olimpiady, składają podziękowanie wszystkim sponsorom za wieloletnie wsparcie. Olimpiada astronomiczna jest organizowana dzięki dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej, wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, znaczącej pomocy Komitetu Astronomii PAN, a także Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Liczne nagrody i wsparcie finansowe zawdzięcza Wydawnictwu Urania – Postępy Astronomii, Spółce ASTRA Central Eastern Europe, firmie Delta Optical, Polskiemu Towarzystwu Miłośników Astronomii oraz Centrum Astronomicznemu im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Uczestnictwo w międzynarodowej olimpiadzie astronomicznej jest dofinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: Planetarium Śląski

Lech Motyka i Zofia Kaczmarek - zwyciężczyni LIX Olimpiady Astronomicznej.

Zwycięzcy Olimpiady. Od lewej:  Michał Wójcik - miejsce 3,  Cyryl Waśkiewicz - miejsce 4 ex, Patryk Rachwał - miejsce 4 ex,  Zofia  Kaczmarek - miejsce 1,  Mateusz Bronikowski - miejsce 2,  Bartosz Dzięcioł - miejsce 6.
Lech Motyka i Zofia Kaczmarek - zwyciężczyni LIX Olimpiady Astronomicznej.