715 nowych światów

Koncepcja artysty przedstawiająca układy gwiazd okrążanych przez więcej niż jedną planetę.
Żródło: NASA
26 lutego br.  NASA ogłosiła odkrycie 715 nowych planet. Nowo odkryte światy okrążają 305 gwiazd, ukazując systemy podobne do naszego Układu Słonecznego. Liczba znanych planet wynosi aktualnie ponad 1700. Wszystkie nowo odkryte zostały zaobserwowane przez Kosmiczny Teleskop Keplera.

Prawie 95 procent nowych planet to obiekty mniejsze niż Neptun, który jest prawie cztery razy większy od Ziemi. Odkrycie  znacząco zwiększa liczbę znanych małych planet podobnych do Ziemi, znajdujących się poza Układem Słonecznym.

Od momentu odkrycia pierwszych planet pozasłonecznych minęły już dwie dekady. Dziś naukowcy, stosując analizę statystyczną, są w stanie odkrywać coraz więcej takich obiektów. Zespół badawczy kierowany przez Jacka Lissauera (NASA) przeanalizował obserwacje, wykonane przez Kosmiczny Teleskop Keplera, wszystkich gwiazd  z potencjalnie więcej niż jedną planetą. Rozważane obserwacje obejmowały okres od maja 2009 roku do marca 2011 roku. Przy analizie danych wykorzystano metodę opartą na rachunku prawdopodobieństwa. Z zaobserwowanych 150 tysięcy gwiazd wyłoniono kilka tysięcy, które podejrzewano o posiadanie planet. Dokładna analiza pozwoliła na ich zweryfikowanie i ogłoszenie 715 nowych planet.

Większość nowo odkrytych planet jest mniejsza od Neptuna. Tylko 4 są nie większe niż 2.5 rozmiaru Ziemi i okrążają swoje gwiazdy w tzw. strefach zamieszkania, gdzie warunki pozwalają na istnienie wody w stanie ciekłym.

Kepler-296f to jedna z nowo odkrytych bardzo intrygujących planet, która jest dwa razy większa od Ziemi i okrąża gwiazdę o połowę mniejszą niż Słońce o jasności wynoszącej tylko 5% słonecznej. Naukowcy zastanawiają się jakie warunki mogą panować na takiej planecie.

Badacze podkreślają, że najnowsze odkrycie misji Kepler podnosi liczbę znanych planet spoza naszego Układu Słonecznego do prawie 1700  i zbliża nas do coraz lepszego zrozumienia naszego miejsca we Wszechświecie.


Alicja Wierzcholska | Źródło: NASA

Liczba odsłon: 2491


Strefa zamieszkania - tu może istnieć woda w stanie ciekłym.
Źródło: Petigura/UC Berkeley, Howard/UH-Manoa, Marcy/UC Berkeley,  fromquarkstoquasars.com