Andrzej Woszczyk w pierwszą rocznicę śmierci

Prof. Andrzej Woszczyk (1935 - 2011)

Prof. Andrzej Woszczyk
        1935 - 2011

17 lipca mija pierwsza rocznica śmierci profesora Andrzeja Woszczyka, astronoma, profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wieloletniego redaktora naczelnego "Uranii - Postępów Astronomii" i prezesa Towarzystwa Naukowego w Toruniu  oraz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Był jednym z najbardziej zasłużonych polskich astronomów, organizatorem życia akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i naukowego w mieście, wychowawcą i nauczycielem kilku pokoleń toruńskich astronomów, jednym z budowniczych uniwersyteckiego obserwatorium astronomicznego w Piwnicach, autorem wielu artykułów i książek, niestrudzonym popularyzatorem nauki. Przez 4 kadencje, w latach 1999 - 2007 był prezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Serwis Polskiego Towarzystwa Astronomicznego  Orion powstał z inicjatywy dr hab. Krzysztofa Chyżego, gdy prezesem PTA był prof. Andrzej Woszczyk. Przez ostatni rok na naszym portalu widniała czarna wstążeczka upamiętniająca prof. Woszczyka. Dziś ją zdejmujemy, ale o Profesorze będziemy pamiętać zawsze.

O prof. Andrzeju Woszczyku:

Urania - Postępy Astronomii, Józef SmakUrania-PA
Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Ludzie "Wprost"
Odsłonięcie portretu prof. Andrzeja Woszczyka w Towarzystwie Naukowym w Toruniu, Orion, grudzień 2011
Andrzej Woszczyk 1935-2011, Orion
prof.dr hab. Andrzej Woszczyk : Kondolencje

Andrzej Woszczyk - wspomnienie absolwenta

Planetoida Woszczyk, Wikipedia
Polowanie na "Woszczyka", czyli planetoidę 14382, (pdf)