Astronomowie odkryli nową planetę – Kepler-78b

Kepler 78b
Artystyczna wizja planety  Kepler 78b.
Źródło: NASA / JPL-Caltech
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) poinformowali o odkryciu nowej planety  - Kepler-87b – na której rok trwa około 8,5 ziemskich godzin. Nowo odkryta planeta posiada wymiary zbliżone do ziemskich i obiega gwiazdę odległą o 700 lat świetlnych od Ziemi. Naukowcy szacują, że temperatura na powierzchni planety to 3000 kelwinów, co najprawdopodobniej oznacza, że pokryta jest płynną lawą. Ekstremalna temperatura na planecie sprawia, że naukowcy nie mają wątpliwości, że jest to obiekt na którym, nie istnieje życie.

Okrycia nowej planety dokonano analizując dane zabrane przez Kosmiczny Teleskop Keplera, który niestety kilka miesięcy temu uległ poważnej awarii.

Kepler-78b znajduję się w bardzo małej odległości od gwiazdy macierzystej (równej około 1,5 średnicy gwiazdy), około 40 razy bliżej niż odległość Merkury-Słońce, dzięki temu naukowcy mają nadzieję, na zbadanie oddziaływania grawitacyjnego między obiektami.


Naukowcy podkreślają, że bardzo ważny jest fakt iż udało się  zarejestrować światło emitowane przez Kepler-78b. Udało się to po raz pierwszy, dla tak małej planety. Zarejestrowane promieniowanie, analizowane przy wykorzystaniu dużych teleskopów, może dostarczyć nam informacji na temat dokładnej budowy powierzchni planety i jej własności refrakcyjnych.

Artykuł: Transits and Occultations of an Earth-Sized Planet in an 8.5-Hour Orbit, Roberto Sanchis-Ojeda i in., ApJ, 774, 54.

Alicja Wierzcholska | Źródło: Sci-News.com

Liczba odsłon: 2816