Astronomowie odnaleźli zaginione czarne dziury

Wizja artystyczna czarnej dziury.
Źródło: NASA/ESA
Należący do NASA satelita NuSTAR (ang.  Nuclear Spectroscopic Telescope Array) zaobserwował wysokoenergetyczne promieniowanie rentgenowskiego pochodzące z pięciu czarnych dziur, które dotychczas były zakryte przez pył i gaz.
Naukowcy z Uniwersytetu w Durham (Wielka Brytania) kierujący projektem, sugerują, że być może miliony supermasywnych czarnych dziur, których nie jesteśmy w stanie zaobserwować  ukrywa się przed nami pod powłoką pyłu i gazu.

Astronomowie zaangażowani w projekt wskazali również dziewięciu kandydatów na ukryte supermasywne czarne dziury. Obiekty te są najprawdopodobniej bardzo aktywnymi centrami galaktyk, ale część tej aktywności nie została jeszcze zaobserwowana przez żaden instrument.

Odkrycia dokonano dzięki wykorzystaniu obserwacji wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego zebrane przez satelitę NuSTAR. Wcześniej takie obserwacje nie były możliwe.
NuSTAR pracuje od 2012 roku prowadząc obserwacje w zakresie od około 8 do 80 keV.  Pięć badanych obiektów okazało się znacznie jaśniejszych, niż dotychczas uważano.

George Lansbury, student, który prezentował wyniki podczas ostatniego spotkania Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (ang. Royal Astronomical Society), podkreślał, że od dawna naukowcy wiedzieli o czarnych dziurach, które  są zasłonięte pyłem i gazem. Podejrzewali oni także, że istnieją obiekty, które się ukrywają. Odkrycie tych obiektów stało się możliwe dopiero dzięki obserwacjom w wyższych energiach (bardzo krótkie fale). Dodatkowo fakt, że odkryto pięć takich supermasywnych czarnych dziur oraz kolejnych dziewięciu kandydatów pozwala na ekstrapolację wyników. W ten sposób w całym Wszechświecie naukowcy spodziewają się znacznie więcej takich obiektów.
Wyniki badań zaprezentowanych podczas spotkania Royal Astronomical Society's National Astronomy Meeting w Llandudno (Walia) zostaną wkrótce opublikowane na łamach Astrophysical Journal.

Artykuł: http://adsabs.harvard.edu/abs/2015AAS...22522205L

Alicja Wierzcholska | Źródło: sciencedaily.com