Astroteam z Kruszwicy na medal

Astroteam z opiekunem, panią Iloną Dybicz
Astrobaza w Kruszwicy
Kolejny wielki sukces odniosła grupa młodzieży skupiona wokół kruszwickiej Astrobazy. Ósemka uczniów: Jan Stachowiak, Wiktor Szymaniak, Michalina Malczak, Karolina Zdyb, Jakub Ratajczyk, Andrzej Błażewicz, Agnieszka Kazimierska i Justyna Mrówczyńska wraz z opiekunem panią Iloną Dybicz pojadą w nagrodę na wyjazd edukacyjny do Niemiec.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy pod opieką pani Ilony Dybicz (koordynatora kruszwickiej Astrobazy)  oraz przy wsparciu miłośnika astronomii pana Zbigniewa Rakoczy uczestniczyli w projekcie "„Odkrywamy planety - zajęcia z kompetencji kluczowych"”, który był nadzorowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Projekt ten polegał na organizacji zajęć dodatkowych z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, astronomia) i naukowo-technicznych (informatyka, optyka). Elementem dodatkowym były lekcje na internetowej platformie e-learningowej.

Uczniowie kruszwickiego gimnazjum stworzyli zespół "Astroteam", który zmierzył się z fotometrią i astrometrią. Działania te polegały na wyznaczeniu położenia i jasności gwiazd. Posłużyły im do tego obrazy nieba utrwalone na zdjęciach wykonanych w trakcie zajęć w Astrobazie. Uczniowie przez kilka miesięcy prowadzili badania, których zwieńczeniem było napisanie projektu badawczego w formie prezentacji multimedialnej. Rada Programowa Astrobaz wyłoniła grupę zwycięzców projektu. Astroteam z Kruszwicy został wyróżniony za pracę z dziedziny astrometrii i fotometrii i w nagrodę uczniowie będą uczestniczyć w wyjeździe edukacyjnym do Niemiec. Odbędzie się on w dniach od 22 do 27 października 2015 na trasie Jena –Kolonia-Bonn-Frankfurt-Darmstadt-Berlin. Uczniowie odwiedzą m.in. Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt, Muzeum Techniki w Berlinie czy ogromny ok. 100 m radioteleskop, który znajduje się w miejscowości Effelsberg. Jest to już kolejny sukces uczniów Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy.

Koordynator Astrobazy w Kruszwicy
Ilona Dybicz