Badacz atmosfer planetarnych Sanjay S. Limaye gościł w Jaśle

Sanjay S. Limaye w Jaśle
Źródło:
ZSM nr 3 w Jaśle

W dniach 19-21 maja 2016 r. w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle gościł Sanjay S. Limaye z University of Wisconsin-Madison w USA. W zakresie jego zainteresowań badawczych znajdują się planety Układu Słonecznego z atmosferami: Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptunem oraz globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne. Amerykański naukowiec wziął udział także w II Międzynarodowej Konferencji „Astronomia w szkole”, która odbyła się w Jaśle w dniu 21 maja br. Organizatorem przyjazdu amerykańskiego naukowca oraz międzynarodowej konferencji była nauczycielka geografii jasieńskiej szkoły p. Jadwiga Moskal.

Sanjay S. Limaye jest autorem lub współautorem ponad 80 artykułów na temat badań planetarnych, Prezydentem Międzynarodowej Komisji d.s. Atmosfer Planetarnych i Ewolucji, Międzynarodowego Stowarzyszenia Meteorologii i Nauk o Atmosferze (IAMAS), Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki (IUGG). Uczestniczy również  jako NASA Participating Scientist w projekcie JAXA (japońskiej agencji kosmicznej) Venus Climate Orbiter „Akatsuki” (jap. "świt") oraz jako NASA Participating Scientist w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej Venus Express. Ponadto jest popularyzatorem i autorem programów edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży na całym świecie.

W drugim dniu wizyty w szkole w Jaśle, czyli 20 maja br., Sanjay S. Limaye przeprowadził trzy wykłady dla uczniów gimnazjum, które dotyczyły kultury, geografii i historii Indii. Wykłady prowadzone były w języku angielskim. Dla klas pierwszych i drugich tłumaczyła je pani Agata Hap. Natomiast klasy trzecie samodzielnie wysłuchały wykładu i aktywnie uczestniczyły w dyskusji.

Następnie gość z Ameryki udał się z krótkimi wizytami do klas uczniów ze szkoły podstawowej. A wieczorem odwiedził  Obserwatorium Astronomiczne, które znajduje się przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle.

W dniu 21 maja 2016 Sanjay S. Limaye wziął udział w II Międzynarodowej Konferencji „Astronomia w szkole”, która odbyła się w auli Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Wygłosił na niej odczyt na temat warunków do powstania życia na trzech planetach: Wenus, Ziemi i Marsie, ze szczególnym uwzględnieniem Wenus.

Po konferencji Sanjay S. Limaye  powiedział, że „była to jego pierwsza wizyta w Jaśle, ale nie ostatnia”. O terminie kolejnej wizyty poinformuje niedługo pani Jadwiga Moskal.

Więcej informacji nt. Sanjaya S. Limaye można znaleźć pod linkiem: http://experts.news.wisc.edu/experts/865

Jadwiga Moskal, Paweł Z. Grochowalski

Wykład Sanjaya S. Limaye