Chińczycy na Księżycu

W ubiegłym miesiącu Chiny wysłały dwóch taikonautów na orbitę okołoziemską, którzy przebywali tam przez pięć dni i szczęśliwie wylądowali w kapsule na terenie Mongolii. Była to druga chińska misja kosmiczna z ludźmi na pokładzie.

Odpalenie drugiego załogowego, chińskiego statku kosmicznego w północno-zachodniej chińskiej prowincji Gansu, 12 października 2005.

Po tym udanym locie Chińczycy poinformowali świat o swoich planach kosmicznych na najbliższą przyszłość.

Na rok 2007 przewiduje się wysłanie na orbitę Księżyca statku Shenzhou VII z trójką astronautów, których zadaniem będzie próba wyjścia w przestrzeń kosmiczną.

Chiny planują stworzenie orbitalnej stacji kosmicznej, na którą kolejne dwie rakiety Shenzhou (VIII i IX) wyniosą wyposażenie, niezbędny do pracy sprzęt i instrumenty naukowe. Załoga zasiedli stację około roku 2017, a ich statek Shenzhou X będzie również brał udział w misji postawienia chińskiej stopy na Księżycu.

Jej głównym celem naukowym będzie zainstalowanie na powierzchni Księżyca urządzeń do pomiarów zawartości helu 3. Wielu naukowców twierdzi, że właśnie ten pierwiastek może się stać doskonałym, nie zanieczyszczającym środowiska paliwem, a na Księżycu wydaje się go być wystarczająco dużo, aby zaspokoić potrzeby Ziemian przez wiele tysięcy lat.

Cały chiński projekt Shenzhou, począwszy od pierwszego załogowego lotu dwa lata temu, a skończywszy na misji księżycowej pochłonie ponad 2 miliardy dolarów, co w porównaniu z 16 miliardami budżetu NASA na sam rok 2005 wydaje się kwotą zupełnie nieznaczącą...

Amerykanie, tymczasem, planują wysłanie kolejnego Apollo na Księżyc, a ma się to stać jeszcze przed rokiem 2018.

11 listopada 2005

Źródło: CNN | Karolina Wojtkowska

Liczba odsłon: 1304