Chłodna poświata od powstawania gwiazd

Obszar gwiazdotwórczy Mgławica Kocia Łapa widziany przez ArTeMiS
Pokazany obraz rejonu gwiazdotwórczego NGC 6334 jest jednym z pierwszych obrazów naukowych z instrumentu ArTeMiS na APEX. Przedstawia poświatę wykrytą na falach o długości 0,35 milimetrów, pochodzącą od gęstych obłoków międzygwiazdowych ziaren pyłu. Nowe obserwacje z ArTeMiS są pokazane na pomarańczowo i zostały nałożone na zdjęcie tego samego obszaru wykonane w podczerwieni przez teleskop VISTA w Paranal.
ArTeMiS team/Ph. André, M. Hennemann, V. Revéret et al./ESO/J. Emerson/VISTA Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit

Na APEX (Atacama Pathfinder Experiment) został zainstalowany nowy instrument o nazwie ArTeMiS. APEX to teleskop 12-metrowej średnicy położony wysoko nad poziomem morza na pustyni Atakama, który działa na falach milimetrowych i submilimetrowych – pomiędzy zakresem podczerwonym, a falami radiowymi widma elektromagnetycznego. Będzie cennym narzędziem dla astronomów do spoglądania w głąb Wszechświata. Nowa kamera dostarczyła już szczegółowego i widowiskowego zdjęcia Mgławicy Kocia Łapa.

ArTeMiS [1] jest nową kamerą submilimetrową, która będzie wartościowym dodatkiem do zestawu instrumentów APEX i powiększy głębokości dokładność jego zdolności obserwacyjnych. Sieć detektorów nowej generacji ArTeMIS działa bardziej jak kamera CCD niż było to w przypadku detektorów poprzedniej generacji. Pozwoli to na szybsze wykonywanie map dużych fragmentów nieba z wiele większą liczbą pikseli.

Zespół [2], który zainstalował ArTeMIS, musiał zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, aby wykonać swoje zadanie. Bardzo silne opady śniegu na płaskowyżu Chajnantor prawie zasypały budynek sterowni APEX. Dzięki pomocy pracowników ALMA Operations Support Facility oraz APEX, zespół przetransportował pojemniki z ArTeMiS do teleskopu poprzez prowizoryczną drogę, unikając zasp i mógł zainstalować instrument, umieścić kriostat we właściwej pozycji oraz podłączyć go w docelowym położeniu.

Aby przetestować instrument, zespół musiał poczekać na bardzo suchą pogodę, ponieważ fale submilimetrowe, na których obserwacje ArTeMiS, są bardzo mocno absorbowane przez parę wodną w ziemskiej atmosferze. Gdy nadeszły takie warunki, udało się z sukcesem dokonać testów. Następnie instrument ArTeMiS został użyty w kilku projektach naukowych. Jednym z celów była rejon gwiazdotwórczy NGC 6334 (Mgławica Kocia Łapa) w południowym gwiazdozbiorze Skorpiona. Nowy obraz z ArTeMiS jest znacząco lepszy niż wcześniejsze obrazy tego samego obszaru uzyskane przez APEX.

Testy ArTeMiS zostały ukończone, a kamera powróci teraz do Saclay we Francji w celu zamontowanie dodatkowych detektorów. Cały zespół jest bardzo zadowolony z wyników pierwszych obserwacji, które są cudowną nagrodą za wiele lat ciężkiej pracy i nie byłyby uzyskane bez pomocy i wsparcia zespołu APEX.

Uwagi

[1] ArTeMiS oznacza Architectures de bolomètres pour des Télescopes à grand champ de vue dans le domaine sub-Millimétrique au Sol (sieć bolometrów dla naziemnych teleskopów submilimetrowych o dużych polach)

[2] Skład zespołu z CEA, uruchamiającego instrument: Philippe André, Laurent Clerc, Cyrille Delisle, Eric Doumayrou, Didier Dubreuil, Pascal Gallais, Yannick Le Pennec, Michel Lortholary, Jérôme Martignac, Vincent Revéret, Louis Rodriquez, Michel Talvard and François Visticot.

Więcej informacji

APEX działa w ramach współpracy pomiędzy Max Planck Institute for Radio Astronomy (MPIfR), Onsala Space Observatory (OSO) oraz ESO. Za funkcjonowanie APEX na Chajnantor odpowiada ESO.

Zobacz artykuł na stronie ESO z większą ilością zdjęćŹródło: ESO | Tłumaczenie: Krzysztof Czart

Liczba odsłon: 2554