Delegacja z Gruzji odwiedziła Astrobazę w Kruszwicy

Astrobaza Kruszwica
Źródło: Ilona Dybicz

Projekt Astrobaz jest wyjątkowym projektem edukacyjnym w skali Polski, a nawet Europy i Świata. Kujawsko-Pomorskie jest pierwszym i jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni, jaką jest obszar województwa, działa sieć czternastu w pełni wyposażonych obserwatoriów astronomicznych, w tym m.in. w Kruszwicy.

Kruszwicę zamieszkuje ok. 9 tys. osób. I jest ona centrum edukacyjnym dla okolicznych miejscowości. W mieście istnieją dwie szkoły podstawowe, dwa gimnazja oraz dwie szkoły średnie. Przy Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika znajduje się przyszkolne obserwatorium astronomiczne Astrobaza (otwarta 9 marca 2012 r.), którego koordynatorkami są panie Ilona Dybicz i Magdalena Musiałowska.

13 października br. Astrobazę w Kruszwicy i Gimnazjum nr 1 odwiedziła delegacja z Gruzji w składzie: Giorgi Tchighvaria – wicegubernator regionu Imeretia, Giorgi Gavtadze – rektor Państwowego Uniwersytetu w Kutaisi (Akaki Tsereteli State University), Nestani Kutivadze – asystent rektora oraz Tea Kordzadze – dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju Uniwersytetu w Kutaisi (Kutaisi University) oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Goście spotkali się z Burmistrzem Kruszwicy Dariuszem Witczakiem, dyrektorem Zespołu Oświaty i Wychowania Bogdanem Hałasą, dyrektorem Gimnazjum nr 1 Tomaszem Tschurlem, koordynatorkami Astrobazy oraz miłośnikiem astronomii Zbigniewem Rakoczy i uczniami koła astronomicznego. A następnie zwiedzili Astrobazę, Gimnazjum nr 1 oraz wzięli udział w VII konferencji popularno- naukowej. Prelegentami byli uczniowie Gimnazjum nr 1 Andrzej Błażewicz, Wiktor Szymaniak oraz Jakub Ratajczyk.

Delegacja wyraziła uznanie dla wyposażenia Astrobazy i przeprowadzanych tu badań, i projektów edukacyjnych oraz deklarowała chęć współpracy. W dalszej części pobytu w Kruszwicy Gruzini zostali oprowadzeni po najpiękniejszych zakątkach miasta, w tym byli na „Mysiej Wieży”, skąd rozciąga się piękny widok na całą okolicę oraz można prowadzić obserwacje astronomiczne.

Wizyta studyjna Gruzinów w województwie kujawsko-pomorskim była zorganizowana przez Urząd Marszałkowski w ramach projektu "Partnership for Democracy Development. Inter-EkiP 2015" („Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2015”) finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Była to już trzecia wizyta z Gruzji, ale pierwsza, której tematem przewodnim jest wymiana dobrych praktyk i dzielenie się naszym doświadczeniem w dziedzinie edukacji i innowacji. Poprzednie wizyty dotyczyły polityki społecznej oraz rolnictwa i gospodarki.

Koordynator Astrobazy Ilona Dybicz

Oglądanie teleskopu