Dostarczono ostatnią antenę ALMA

Ostatnia antena ALMA

Zdjęcie pokazuje ostatnią antenę dla projektu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) na krótko przed jej przekazaniem Obserwatorium ALMA. 12-metrowa czasza została wyprodukowana przez europejskie konsorcjum AEM. Jej przekazanie oznacza zwieńczenie budowy 25 europejskich anten - największego jak dotąd kontraktu ESO.

Ostatnia antena widoczna jest na pierwszym planie po prawej. W tle znajduje się kilka innych anten.

ESO/C. Pontoni

Ostatnia antena dla projektu Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) została właśnie przekazana Obserwatorium ALMA. 12-metrową czaszę wyprodukowało europejskie konsorcjum AEM. Jest to jednocześnie zakończenie sukcesem największego jak dotąd kontraktu ESO, obejmującego 25 europejskich anten.

Nowa antena jest 66., ostatnią anteną dostarczoną do obserwatorium. Ameryka Północna dostarczyła 25 anten 12-metrowych, natomiast Azja Wschodnia 16 (cztery 12-metrowe i dwanaście 7-metrowych). Do końca 2013 roku wszystkie ultraprecyzyjne 66 anteny radiowe dla fal milimetrowych/submilimetrowych powinny pracować razem jako jeden teleskop, w sieci, która będzie rozciągać się na aż 16 kilometrów na płaskowyżu Chajnantor na pustyni Atakama w północnym Chile.

Obserwatorium ALMA oficjalnie otworzył w marcu 2013 r. prezydent Chile, Sebastián Piñera (eso1312). Wydarzenie to oznaczało ukończenie wszystkich głównych systemów olbrzymiego teleskopu i formalnym przejściem z fazy tworzenia projektu do pełnoprawnego obserwatorium.

Dostarczenie ostatniej anteny kończy fazę konstrukcyjną anten ALMA [1] i umożliwia naukowe użycie wszystkich 66 anten, wyznaczając początek nowej ery odkryć w astronomii. „Jest to ważny krok milowy dla Obserwatorium ALMA, ponieważ pozwala astronomom z Europy i innych miejsc na użytkowanie kompletnego teleskopu ALMA, z pełną czułością i powierzchnią zbiorczą” mówi Wolfgang Wild, europejski kierownik projektu ALMA.

Przekazanie ostatniej europejskiej anteny wyznacza także sukces największego do tej pory kontraktu ESO. Kontrakt z konsorcjum AEM [2] obejmował zaprojektowanie, wyprodukowanie, transport i zmontowanie 25 anten.

ALMA pomoże astronomom odpowiedzieć na ważne pytania o naszych kosmicznych korzeniach. Teleskop obserwuje Wszechświat na falach o długościach milimetrowych i submilimetrowych, pomiędzy światłem podczerwonym, a falami radiowymi widma elektromagnetycznego. Promieniowanie na tych długościach fali pochodzi od jednych z najchłodniejszych, ale także od jednych z najodleglejszych obiektów w Kosmosie, takich jak obłoki gazu i pyłu, w których rodzą się nowe gwiazdy, czy odległe galaktyki na krańcach obserwowalnego Wszechświata.

Wszechświat na falach submilimetrowych jest względnie mało zbadany, ponieważ teleskopy potrzebują ekstremalnie suchych warunków atmosferycznych, takich jak na Chajnantor, wielu dużych anten i zaawansowanej technologii detektorów. Nawet jeszcze przed ukończeniem budowy sieć ALMA była intensywnie używana do projektów naukowych i zademonstrowała wielki potencjał, skutkując publikacją wielu niesamowitych wyników naukowych (zobacz eso1336, eso1334, eso1333, eso1331, eso1325, eso1318, eso1313 oraz eso1234).

Uwagi

[1] ESO jest odpowiedzialne za budowę Rezydencji (Residencia), budynku, w którym będą mieszkać naukowcy.

[2] Konsorcjum AEM składa się z Thales Alenia Space, European Industrial Engineering oraz MT-Mechatronics.


Więcej informacji i zdjęć:Źródło: ESO | Tłumaczenie: Krzysztof Czart

Liczba odsłon: 1842