Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - relacja czwarta

          Jędrzej Górski wdrapuje się na skały z okresu Kredy

Dr Natalia Zalewska przesłała kolejną partię zdjęć i krótki komentarz. Niestety, aktualne warunki panujące na pustyni (silne wiatry) powodują przerwy w łączności z habitatem i zrywanie Internetu. Trzeba czekać na "okienko", aby móc skontaktować się z "Ziemią".

"Witajcie,

Przesyłam zdjęcia z naszych EVA czyli (Extra Vehicular Activity).

Na zdjęciu, gdzie stoimy w trójkę, za plecami mamy krajobraz marsjański A tak naprawdę krajobraz górnej Jury.

Od lewej Krzysztof Jędrzejak odpowiedzialny za media, potem stoję ja, a po mojej prawej jest Jędrzej Górski z Politechniki Wrocławskiej.

W załodze z nami jest jeszcze Karolina Zawieska z PIAPu i Michał Kazanieski z Politechniki Warszawskiej.

Pod górę na skały z okresu Kredy na drugim zdjęciu wdrapuje się Jędrzej Górski. A poza tym widać, że na Marsie można spotkać zwierzynę łowną czyli np. jelenia. Oczywiście jak widać też nie brakuje wody.

Pozdrawiam
Natalia"

[Aktualizacja]

Zaciekawiły nas zdjęcia przysłane przez dr Zalewską. Zapytaliśmy się, dlaczego jeden z "marsonautów" ma inny kolor kombinezonu, czarny a nie zielony? Przy okazji pytaliśmy się też dr Natalii Zalewskiej o formacje skalne otaczające MDRS. Poniżej odpowiedzi, jakie otrzymaliśmy z "Marsa"

NZ: - Czarny kombinezon to specjalny kombinezon przekazany nam przez SWPS do testowania. Ma on wzmacniane plecy i kolana w celach bezpieczeństwa. Zaprojektowali go studenci i badają własności argonomiczne.

PZG: - Obszar wokół bazy jest aktualnie pustynią. Przypuszczam, że nie zawsze tak było. Z jakiego okresy są formacje skalne, które występują m.in. na przesłanych przez panią zdjęciach? A co ze skamieniałym drewnem?

NZ. - Jeśli chodzi o skały wokół MDRS to są skały górnej Jury oraz dolnej i środkowej Kredy, a skamieniałe drewno pochodzi z górnego Triasu. Generalnie formacje z tych okresów są pochodzenia lądowego piaskowce, mułowce o dużej zawartości związków żelaza, stąd takie kolory tej pustyni. Były tu kiedyś rozległe delty rzek, formacje płytkomorskie i wydmy. Teraz to wszystko jest zaklęte w kamieniu.

Paweł Z. Grochowalski


Źródło: Dr Natalia Zalewska

Liczba odsłon: 5078


Od lewej stoją Krzysztof Jędrzejak, Natalia Zalewska i Jędrzej Górski
Na "Marsie" można spotkać jelenia i znaleźć rdzawą wodę