Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - relacja piąta

"Ares do nogi!"
          Dr Natalia Zalewska i łazik marsjański "Ares II".

To jedna z ostatnich relacji dr Natalii Zalewskiej z pobytu w bazie marsjańskiej na pustyni w Utah. Zdjęcia zostały wykonane 24 marca, a misja zakończyła się 26 marca br.

"Witajcie!

Przesyłam teraz kilka fotek z widokami okolicy kanionu San Rafael Reef. W tle moja ulubiona góra z okresu Kredy - Factory Butte, analogiczna do tych na Marsie, która jest uderzająco podobna do mes z obszaru Hellas.

Zdjęcie z kanionem z jurajskimi warstwami, które zerodował Muddy Creek też robi wrażenie. Poza tym zrobiłam sobie zdjęcie z łazikiem Politechniki Warszawskiej Aresem", który umie podawać kamienie i aportować

Na koniec my wszyscy razem czyli w kolejności od lewej Krzysztof Jędrzejak, Karolina Zawieska, ja, Michał Kazaniecki - od łazika i Jędrzej Górski.

Dodatkowo przesyłam śliczny kwiatek, który rósł na drodze do kanionu czyli na pustyni, dla chętnych do odszyfrowania, co to za kwiatek, bo ja nie mam pojęcia.

Natalia"

Udało się nam ustalić z pomocą naszego fana, pana Jana Piechoty z Madagaskaru, że kwiatek nazywa się "Castilleja scabrida". Castilleja, która jest powszechnie znana jako indiański pędzel lub preriowy ogień, jest rodzajem około 200 gatunków jednorocznych i wieloletnich roślin, które można spotkać na zachodzie obu Ameryk, w północnej Azji oraz na Półwyspie Kola w północno-zachodniej Rosji. Nazwa rośliny pochodzi od hiszpańskiego botanika z XVIII wieku, Domingo Castillejo (1744-1793). Te rośliny faktycznie mają w sobie coś kosmicznego, ponieważ są one półpasożytnicze. Rosną na korzeniach traw i krzewów. Castilleja scabrida zajmuje tereny półpustynne. Występuje tylko na obszarze południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w Newadzie, Utah, Kolorado i w Nowym Meksyku. Najczęściej można ją spotkać na pograniczu Utah i Nevady, przede wszystkim na terenie parków narodowych. Castilleja scabrida ma od ok. 7 do 20 cm wysokości i często rozprzestrzenia się wzdłuż ziemi. Jej pędy są zwykle fioletowe, pozbawione chlorofilu.

Łazik marsjański "Ares II" należy do Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Został on skonstruowany w ramach projektu ERIS, a później był rozwijany przez sekcję robotyczną SKA Robotics. Jego imię zostało wybrane przez internautów na pamiątkę greckiego boga wojny. Jego odpowiednikiem w mitologii rzymskiej jest Mars. Jest następcą łazika Ares, który wziął udział w zawodach URC (University Rover Challenge) w dniach 29-31 maja 2014 r., które odbyły się na pustyni w stanie Utah obok analogu bazy marsjańskiej MDRS i zajął miejsce w pierwszej dziesiątce. Ares II brał udział w zawodach URC w latach 2015-2016.

Dr Natalia Zalewska prowadziła równolegle relację dla Mars Society. Był to jej jeden z obowiązków na misji marsjańskiej. Można ją przeczytać w języku angielskim pod linkiem: http://mdrs.marssociety.org/?mc_cid=b8840633ac&mc_eid=bf3dc2956c

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Natalia Zalewska

Sol11 - polscy "marsjanie" z łazikiem Ares na tle MDRS (górne zdjęcie)