Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - relacja trzecia

Dr Natalia Zalewska w aktualnym kombinezonie (zielonym)

W sobotę dotarła do nas kolejna partia zdjęć od dr Natalii Zalewskiej. Tym razem jest więcej zdjęć i nieco dłuższy komentarz. Łącza internetowe na pustyni były łaskawe. Zazwyczaj wieją silne wiatry pustynne, co powoduje zerwanie połączenia z anteną, a tym samym łączności ze światem. Zdjęcia, które zostały wykonane 17 marca br., wysłane były podczas kolejnego "cichego okna", kiedy przez chwilę nie wiało i był internet. Prosimy zatem o wybaczenie, że zdjęcia i relacje nie są codzienne, ale warunki w analogu są naprawdę trudne, niemal marsjańskie. Pełna symulacja .

"Ostatnio porównywałam miejsca, gdzie byłam 12 lat temu czyli w 2005 roku z obecnym ich stanem. Praktycznie mało się zmieniło, oprócz dróg na pustyni, które są wytyczone trochę w innych miejscach. Erozja trochę zjadła "grzybek", przy którym robiłam też wtedy zdjęcia.

Przesyłam zdjęcia aktualne i te z 2005 roku dla porównania. W tle widać Murphy's Canyon, gdzie zbieraliśmy kawałki skamieniałego drewna sprzed blisko 200 milionów lat. Na kombinezonie jest logo CBK - mojej własnej roboty .

Pozdrawiam
Natalia"

Analog bazy marsjańskiej MDRS (ang. Mars Desert Research Station) znajduje się na pustyni obok miasteczka Hanksville w amerykańskim stanie Utah. Od 24 września 2016 r. do 31 maja 2017 r. marsjańska stacja badawcza jest zamknięta dla zwiedzających. W tym czasie ma miejsce aktywny sezon polowy MDRS, w którym załogi bazy przeprowadzą bardzo ważne badania na terenie bazy i na otaczającym ją terenie. Miłośnicy bazy proszeni są o robienie zdjęć z pewnej odległości, z obszaru poza tablicami przy głównej drodze oraz o nie zbliżanie się do stacji, nawet jeśli nie widzą żadnych aktywnych oznak obecności aktualnej załogi. 

W tej chwili na terenie bazy przebywa 176 misja załogowa składająca się z samych Polaków i Polek. Misja pod nazwą EXO.17 (używaną przez Uniwersytet SWPS) lub PolMars (Mars Society) rozpoczęła się 11 marca 2017 i zakończy się 26 marca 2017.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Dr Natalia Zalewska

Liczba odsłon: 5323


"Marsjanka" na tle "Grzybka" w roku 2005 (góra) i w 2017 rokuDr Natalia Zalewska na tle Murphy's Canyon w roku 2005 (góra) i w 2017 roku