DSCOVR wystartował

Szczęśliwy start misji DSCOVR w środę 11 lutego o 18:03 EST.
Źródło: NASA
Prawie 15 lat po pierwotnie planowanym terminie uruchomienia, należąca m.in. do NASA misja  DSCOVR (ang. Deep Space Climate Observatory) wystartowała  w środę 11 lutego o 18:03 EST, czyli w czwartek o 00:03 czasu polskiego. Instrument został wyniesiony w przestrzeń przez rakietę nośną Falcon 9.

Projekt powstał w ramach połączenia sił National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), NASA oraz US Air Force. Celem misji jest prowadzenie w czasie rzeczywistym monitoringu aktywności słonecznej. Dzięki temu zostaniemy ostrzeżeni o zbliżających się burzach słonecznych.

Burze słoneczne to wybuchy zachodzące na Słońcu, które obserwujemy na Ziemi jako wyrzuty materii z powierzchni Słońca. Przed działaniem wyemitowanych cząstek chroni nas magnetosfera ziemska. Ale w skrajnych przypadkach, kiedy emitowane są cząstki o dużych energiach,  burze słoneczne, prowadzące do emisji znaczniej liczby naładowanych cząstek, mogą wpływać na działanie sieci elektrycznych na Ziemi czy funkcjonowania nawigacji GPS. Dlatego chcemy wiedzieć o tych zjawiskach jak najwięcej.

Misja DSCOVR swoją podróż rozpoczęła w  w środę 11 lutego o 18:03 EST z Cape Canaveral na Florydzie, USA. Do przebycia ma około 1.6 miliona kilometrów zanim osiągnie wyznaczoną orbitę. Przewidywany czas lotu to 110 dni.  DSCOVR będzie pierwszym satelitą operacyjnym orbitującym między Ziemią a Słońcem w tzw. Punkcie Lagrange'a (L1).

Dane obserwacyjne zbierane przez DSCOVR będą łączone z modelem prognostycznym. Dzięki temu dostaniemy informacje o spodziewanej prognozie kosmicznej już w drugiej połowie tego roku. A poza pogodą kosmiczną DSCOVR ma również dostarczać informacje o ilości ozonu  i  aerozoli otaczających Ziemię. Dzięki tym pomiarom naukowcy chcą zrozumieć i przewidywać zmiany w środowisku ziemskim, począwszy od głębin oceanów aż do powierzchni Słońca.

Alicja Wierzcholska | Źródło: nasaspaceflight.com

Liczba odsłon: 2595


Przygotowania do startu misji DSCOVR.
Źródło: NASA