Halo

Za pomocą kosmicznego teleskopu rentgenowskiego Chandra odkryto chmurę gorącego gazu w której zatopiona jest bardzo masywna galaktyka spiralna NGC 5746. Halo ma promień około 60.000 lat świetlnych.

Fot. Galaktyka z nowo odkrytym halo gorącego gazu

Galaktyki spiralne powstają z ogromnych obłoków gazu międzygalaktycznego, które zapadając się grawitacyjnie zaczynają tworzyć rotujące struktury dyskowe. Rodzące się w dysku gwiazdy wyrzucają część materii na zewnątrz, a z niej powstaje obłok widziany jako halo.

Oryginalność ostatniego odkrycia Chandry tkwi w fakcie, że NGC 5746 ani nie posiada żadnych większych obszarów formowania się gwiazd ani nie wykazuje znaczącej aktywności w okolicach jądra galaktycznego. Halo gorącego gazu nie mogło zatem tutaj powstać jako efekt tworzenia się nowych gwiazd. Symulacje komputerowe i dane z Chandry są zgodne i sugerują powstanie obłoku z materii międzygalaktycznej, która pozostała po formowaniu się galaktyki i cały czas na nią opada.

Mimo, że nowe halo jest bardzo słabo widoczne obserwacja była możliwa dzięki ułożeniu galaktyki NGC 5746 brzegiem do obserwatora.

6 luty 2006

Źródło: CHANDRA X-RAY OBSERVATORY | Karolina Wojtkowska

Liczba odsłon: 2038