Hertz Systems Brązowym Partnerem konkursu Galileo Masters 2015

Laureaci konkursu Galileo Masters 2015 edycji polskiej z drugiego miejsca.
Źródło: Maciej Roszkowski

European Space Navigation Competition (ESNC), potocznie zwane Galileo Masters, to ogólnoeuropejski konkurs, którego celem jest wyszukanie i dalsze wsparcie najciekawszych pomysłów oraz projektów wykorzystujących nawigację satelitarną. Firma Hertz Systems Ltd sp. z o.o. była Brązowym Partnerem tego konkursu w roku 2015. W piątek 4 grudnia 2015 r.  w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się Gala Finałowa polskiej edycji konkursu Galileo Masters 2015.

W czasie Gali Finałowej miało miejsce wręczenie nagród finalistom, połączone z debatą na temat rozwoju technologii kosmicznych oraz wykorzystania systemów satelitarnych w Polsce i na świecie.

Technologie satelitarne stanowią bardzo istotną część ogólnoświatowej gospodarki. Doskonałym mechanizmem wspierającym powstawanie rozwiązań z tej dziedziny jest właśnie konkurs Galileo Masters. Liczba zgłoszonych aplikacji do polskiej edycji zapisze się z pewnością w historii konkursu, przecierając szlaki dla kolejnych potrzebnych inicjatywy wspierających rozwój polskiego sektora kosmicznego.

Warto wyraźnie zaznaczyć, że rynek GNSS (Global Navigation Satellite System) tak naprawdę dopiero powstaje i jeszcze wiele zastosowań nawigacji nie znalazło swoich wiodących rozwiązań. Statystyki europejskiej agencji nawigacji satelitarnej GSA wskazują na wzrost przychodu związanego z wykorzystaniem aplikacji nawigacyjnych z około 11 miliardów EUR (2012 rok) do około 23,5 miliardów EUR w 2022 roku.

Do polskiej edycji Galileo Masters 2015 zgłoszono w tym roku 64 pomysły (nie wliczając jednego projektu z Polski, zgłoszonego do innej edycji). Stanowiły one łącznie 12% zgłoszeń ze wszystkich, które wysłane zostały do 24 poszczególnych edycji konkursu European Satellite Navigation Competition. Wynik ten uplasował Polskę (jako region) na 1 miejscu pod względem liczby zgłoszeń. Sytuacja ta wskazuje na potencjał, jaki drzemie w polskich inżynierach i naukowcach oraz w studentach.

Zwycięzcami tegorocznej polskiej edycji konkursu zostali:

I miejsce – Jan Filipowiak i zespół projektu „Pastguide” z firmy Pixel Legend;
II miejsce – Stanisław Rzewuski i Marek Pachwicewicz za projekt „Airbone collision avoidance system for skydivers, paragliders, gliders, civilian aircrafts”;
III miejsce – Szymon Moliński, Anna Molińska i Łukasz Ratajczak za „Insect Alert”

Przyznano także dwie nagrody specjalne.

Oprócz nagród finansowych finaliści oraz uczestnicy polskiej edycji konkursu Galileo Masters otrzymali również szansę na zdobycie stażu w firmach sektora kosmicznego – Hertz Systems, GMV Innovating Solutions oraz ITTI.

Nagrodę w formie konsultacji eksperckiej o określonej wartości zapewniła firma Astri Polska, która w 2012 roku zorganizowała pierwszą w historii polską edycję konkursu Galileo Masters. Dodatkowo sponsorzy nagród zapewnili kolejne wyróżnienia i formy wsparcia rozwoju nowych przedsięwzięć. Business Link zagwarantował pakiety dostępu do przestrzeni biurowej w wybranych lokalizacjach sieci, firma NaviGate zasponsorowała udział w szkoleniach z zakresu nawigacji satelitarnej, a Pomorskie Centrum Przetwarzania Danych pakiety usług informatycznych.

Edycja Galileo Masters 2015 w liczbach:

• 64 zgłoszone wnioski,
  • 1 miejsce pod względem ilości zgłoszonych wniosków wśród wszystkich edycji,
  • 17 miast w Polsce odwiedzonych w ramach kampanii informacyjnej,
  • 31 spotkań i warsztatów,
  • 2 nagrody specjalne (nagroda specjalna o wartości 50 tys. euro od Niemieckiej Agencji Kosmicznej dla projektu „MUPS” oraz nagroda specjalna od Polskiej Agencji Kosmicznej dla projektu „Simulator of UAV Airspace Management System for Urban Areas”),
  • 13 partnerów,
  • nagrody o łącznej wartości ponad 50 tys. złotych.
Organizatorzy:

Polską edycję konkursu w 2015 roku, drugi raz z rzędu, zorganizowała firma Blue Dot Solutions sp. z o.o.

Złotymi partnerami polskiej edycji Galileo Masters 2015 byli: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Creotech Instruments S.A., Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Polska Agencja Kosmiczna.

Partnerami brązowymi konkursu byli: Hertz Systems Ltd Sp. z o.o., ITTI sp. z o.o., Astri Polska sp. z o.o. oraz GMV Innovating Solutions.

Patronat honorowy nad konkursem objęły: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz projekt POSITION.

Sponsorami nagród w konkursie byli: Business Link, PCPD i NaviGate.

Szczegóły dotyczące polskiej edycji konkursu znajdują się na stronie: http://galileo-masters.pl/2015/

Anna Urbańska
E-mail: a.urbanska@hertzsystems.com

Źródło: Anna Urbańska / HERTZ SYSTEMS LTD SP. Z O.O

Konferencja „Rozwój technologii kosmicznych i wykorzystywanie potencjału systemów satelitarnych w Polsce i na świecie”.
Źródło: Maciej Roszkowski