Hubble 3D w kinach

Od 17 września w kinach IMAX w  Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Łodzi można obejrzeć kanadyjski film trójwymiarwy "Hubble 3D".

W maju 2009 r. odbyła się piąta i ostatania misja serwisowa Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Załoga STS-125 zabrała na pokład promu "Atlantis" prócz spektorgrafu, żyroskopów, interferometru i innych ważnych urządzień dla HST również kamerę 3D. 

STS-125

Dzięki tym nagraniom, zdjęciom z poprzednich misji (łącznie z już archiwalnymi ujęciami tuż po wyniesienia teleskopu na orbitę) oraz wielomiesięcznej pracy grafików komuterowych i specjalistów od obróbki danych widz może oglądać życie w Kosmosie w trzech wymiarach. W 3D widać codzienne życie astronautów, wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczna jak również Układ Słoneczny, gwiazdy, galaktyki i inne obiekty astronomiczne fotografowane przez Teleskop Hubble'a.

Ten sam reżyser Toni Myers w 2002 r. stworzył również obraz w technice 3D pt. "Stacja Kosmiczna 3D". 9 września w warszawskim IMAXie odbył się przedpremierowy pokazu "Hubble 3D" Film dostał pozytywne recenzje - tak dotyczące coraz bardziej popularnych w kinie efektów 3D, jak i walorów artystycznych i edukcyjnych. 

Film trwa 45 min. Premiera światowa odbyła się w 19 marcu 2010.Obejrzyj zwiastun filmowy

18 września 2010
Źródło
Karolina Zawada

Liczba odsłon: 1089