II Międzynarodowa Konferencja „Astronomia w szkole”

Sanjay S. Limaye i Janusz Jagła w dyskusji z uczestnikami konferencji
Źródło: ZSM nr w Jaśle

W dniu 21 maja 2016 w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyła się II Międzynarodowa Konferencja pt. „Astronomia w szkole”. W konferencji udział wzięli m.in. Sanjay S. Limaye z University of Wisconsin-Madison w USA – specjalista od planet Układu Słonecznego z atmosferami: Wenus, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna, a także globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych oraz Janusz Jagła – prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

W dniu 21 maja 2016 w auli Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle o godz. 10:00 rozpoczęła się II Międzynarodowa Konferencja „Astronomia w szkole”, którą otworzyła Dyrektor Szkoły - Aleksandra Zajdel-Kijowska.

Pierwszą prelekcję nt warunków do powstania życia na trzech planetach: Wenus, Ziemi i Marsie, ze szczególnym uwzględnieniem Wenus wygłosił Sanjay S. Limaye. Naukowiec skupił się głównie na wpływie atmosfery na warunki umożliwiające powstanie i utrzymanie życia. Przedstawił zarys swojej teorii, mówiącej o tym, że atmosferę Wenus kształtują dwa wiry nad każdym z jej biegunów (teoria ta przyniosła mu wielki rozgłos kilkanaście lat temu i została potwierdzona przez sondę Venus Express, a obecnie jest szczegółowo badana przez sondę „Akatsuki”). Ponadto Sanjay S. Limaye mówił również o możliwości przetrwania bakterii kwasolubnych w wysokich warstwach atmosfery Wenus.

Następnie głos zabrał Janusz Jagła – prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, który przedstawił możliwości dla badań i popularyzacji astronomii, jakie stwarza członkostwo w PTMA.

Po przerwie kawowej Mariusz Świętnicki z krośnieńskiego oddziału PTMA opowiedział o czterech ciekawych kometach obserwowanych przez niego oraz o zderzeniu komety Shoemaker - Levy 9 z Jowiszem. Po nim wystąpił Bartosz Jaśko z I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, który zapoznał uczestników konferencji ze zbudowanym przez siebie robotem bazującym na układach Arduino.

Na zakończenie konferencji Jadwiga Moskal – organizatorka spotkania – przedstawiła działalność koła astronomicznego „Przez trudy do gwiazd” działającego przy ZSM Nr 3 w Jaśle.

Po tej prezentacji miała miejsce dyskusja i wymiana doświadczeń. Konferencja zakończyła się po godz. 13:00.

Już po zakończeniu konferencji jej uczestnicy udali się do jasielskiego Obserwatorium Astronomicznego, gdzie obserwowali Słońce przez teleskop Coronado. Nieco później większość gości udała się także do pobliskiej Trzcinicy na zwiedzanie „Karpackiej Troi”.

Jadwiga Moskal/Paweł Z. Grochowalski

Mariusz Świętnicki i kometa Shoemaker - Levy 9 z Jowiszem