Inna Ziemia?

Astronomowie odkryli nową planetę poza Układem Słonecznym. Jest ona tylko o połowę większa od Ziemi a na jej powierzchni być może występuje woda w ciekłej postaci.

Zdj. Artystyczna wizja układu planetarnego z czerwonym karłem Gliese 581

Dwa lata temu zespół szwajcarskich, francuskich i portugalskich astronomów odkrył istnienie planety okrążającej gwiazdę Gliese 581. Jej masa wynosi 15 mas Ziemi, a okres orbitalny 5,4 dnia. Kolejne obserwacje i analiza danych pozwoliły znaleźć drugą planetę w układzie, 8 razy bardziej masywną niż Ziemia i obiegającą gwiazdę co 84 dni.

Za pomocą 3,6 metrowego teleskopu ESO naukowcy odkryli trzecią planetę tego układu o masie bliskiej pięciokrotnej masy naszej planety.

Wszystkie one krążą dookoła gwiazdy umierającej - czerwonego karła o nazwie Gliese 581. Gwiazda ta należy do 100 najbliżej nam położonych gwiazd i znajduje się w odległości 20,5 roku świetlnego w gwiazdozbiorze Wagi.

Ostatnio odkryta, ziemiopodobna egzoplaneta (taką nazwę stosuje się dla planet, które krążą wokół gwiazd innych niż Słońce) jest najmniejszym takim obiektem dotąd odkrytym. Jej okres orbitalny wynosi jedynie 13 dni. Znajduje się 14 razy bliżej swojej gwiazdy niż Ziemia od Słońca, a mimo to nadal mieści się w strefie, w której możliwe jest rozwinięcie się życia. Jest to możliwe dzięki temu, że macierzysta gwiazda jest około trzy razy mniej masywna i co najmniej 50 razy słabsza od naszego Słońca. Naukowcy oszacowali temperaturę powierzchni planety na 0-40 ºC co oznacza, że mogą na niej występować zbiorniki ciekłej wody. Przewidywany promień planety to około 1,5 promienia ziemskiego, a dokładniejsze szacunki sugerują, że może być światem skalistym albo pokrytym oceanami.

Nowa planeta natychmiast stała się obiecującym celem dla wszelkich misji poszukujących życia pozaziemskiego.

27 kwiecień 2007

Źródło: sciencedaily.com | Karolina Wojtkowska

Liczba odsłon: 1979