Katastrofa Falcon 9


Opis: Eksplozja rakiety Falcon 9 dwie minuty po starcie.
Źródło: NASA (obraz z transmisji)
W niedzielę, 28. czerwca z przylądka Canaveral na Florydzie w USA o godzinie 16:21 czasu polskiego wystartowała rakieta Falcon 9. Niestety lot zakończył się eksplozją dwie minuty po starcie!
Pojazd miał wynieść w przestrzeń kosmiczną kapsułę Dragon z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W tym momencie nie wiadomo co było przyczyną katastrofy.

Falcon 9 to rakieta nośna zaprojektowana i  wykonana na zlecenie NASA przez amerykańską firmę SpaceX dedykowana wynoszeniu na orbitę ładunków, misji załogowych i bezzałogowych. Dzisiejszy lot był trzecią próbą wyniesienia kapsuły Dragon  przez najnowszą wersję Falcon 9.

Pierwsze zadanie Falcon 9 zakończyło się częściowym  sukcesem. W styczniu tego roku bezproblemowy start i lot pozwoliły na wyniesienie w kosmos kapsuły Dragon i uzupełnienie zapasów dla astronautów przebywających w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po zakończonej misji rakieta  wróciła na Ziemię. Lądowanie nie było jednak w 100% zgodne z założeniami ekipy SpaceX. W statecznikach rakiety skończył się płyn hydrauliczny, przez co ostatni etap lądowania zakończył się zderzeniem z barką oceaniczną, na której pojazd miał wylądować i w efekcie nastąpił wybuch. W wyniku tego zdarzenia stracono pierwszą z dwóch części rakiety.

Drugie zadanie również zwieńczone zostało połowicznym sukcesem. W kwietniu tego roku udany start i lot  zakończyły się szczęśliwym lądowaniem na barce oceanicznej. Niestety silny wiatr spowodował przewrócenie się pojazdu i kolejne straty. Na szczęście kadłub rakiety nie został uszkodzony.

Dzisiejszy lot zakończył się niestety znacznie szybciej niż dotychczasowe. Po nieco ponad dwóch minutach lotu od udanego startu rakieta wybuchła.


Alicja Wierzcholska | Źródło: blogs.nasa.gov/spacex oraz space.com

Liczba odsłon: 1254