Koniec misji Messenger!

Opis: Powierzchnia Merkurego zobrazowana przez misję Messenger.
Źródło: NASA
Należąca do NASA misja Messenger (ang. Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging), czyli posłaniec, właśnie zakończyła swoją pracę - eksplorację Merkurego. 30. kwietnia 2015 roku  sonda rozbiła się o powierzchnię planety.

Messenger był  misją, pierwszą od 33 lat, której celem było zbadanie środowiska  Merkurego, przede wszystkim charakterystyki powierzchni planety oraz jej pola magnetycznego, a także natury egzo- i magnetosfery.   Wcześniej, w latach 1974-1975, planeta eksplorowana była przez Marinera 10.

Wszystko zaczęło się 3. sierpnia 2004 roku, gdy Messenger rozpoczął swoją długą podróż po Układzie Słonecznym. 18. marca 2011 roku sonda weszła na orbitę Merkurego.
Droga Messengera do Merkurego nie była łatwa. Sonda narażona była na ekstremalne warunki takie jak niska temperatura czy duże natężenia promieniowania kosmicznego.

Podczas 4 lat pracy instrumentu wokół Merkurego, do Ziemi napływały kolejne informacje, pozwalające poznać nam planetę. Stworzona została dokładna mapa Merkurego, potwierdziły się informacje o złożach lodu wodnego w obszarze biegunów planety oraz wykryto anomalie pola magnetycznego.

Niestety, 30 kwietnia 2015 o 19:26 UTC sonda rozbiła się o powierzchnię planety, a jej prace naukowe zostały definitywnie zakończone. Paliwo Messengera skończyło się już na początku kwietnia tego roku. Ale naukowcy przedłużyli czas pracy misji, wykorzystując do jej napędu hel służący do utrzymywania ciśnienia w zbiorniku paliwa. Hel jednak też się wyczerpał.
Zanim Messenger rozbił się o powierzchnię planety, poruszał się po coraz mniejszej orbicie, dzięki czemu, udało mu się wykonać jeszcze dokładniejsze zdjęcia powierzchni niż dotychczas. Niestety, materiał do Ziemi wysyłany był z opóźnieniem, dlatego tych ostatnich nie uda nam się zobaczyć.

Przez 4 lata instrument orbitował wokół Merkurego 4105 pokonując 8 mld km wysłając przy tym do Ziemi ponad 277 tysięcy zdjęć.
Kolejnych cennych informacji na temat Merkurego dostarczyć ma planowany przez Europejską Agencję Kosmiczną i Japonię  satelita BepiColombo. Start misji przewidziano na rok 2016 lub 2017, a do Merkurego satelita dotrze w 2024 roku.

Alicja Wierzcholska | Źródło: sciencedaily.com

Liczba odsłon: 2293