Kosmiczna niedziela w CBK PAN – XIX Festiwal Nauki

Warsztaty z Układu Słonecznego prowadzone przez dr Annę Wawrzaszek były okupowane przez dzieci
Źródło: CBK PAN / Zenona Sawicka

20 września 2015 r. w Centrum Badań Kosmicznych miał miejsce Dzień Otwarty w ramach XIX Festiwalu Nauki. Podczas „kosmicznej niedzieli” dopisała nam pogoda oraz pojawiły się tłumy osób z Warszawy i okolic, w tym - co nas cieszy - bardzo wielu najmłodszych miłośników badań kosmicznych.

CBK PAN bierze udział w Festiwalu Nauki (FN) niemal od jego początku (pierwsza edycja FN odbyła się w 1997 roku). Co roku prezentujemy nasze osiągnięcia i zachęcamy do badania kosmosu. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu było światło. Dlatego wpadliśmy na pomysł, aby w pokazach wykorzystać lasery. I był to strzał w dziesiątkę.

W tym roku zaprezentowaliśmy osiągnięcia Zakładu Geodezji Planetarnej, w skład którego wchodzą także jednostki poza Warszawą, m.in. Laboratorium Geodynamiczne w Książu oraz Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borówcu pod Poznaniem. W obu tych placówkach do obserwacji wykorzystywane są urządzenia laserowe. W Borówcu znajduje się satelitarna stacja laserowa z jedynym w Polsce laserem służącym do pomiarów odległości do satelitów (stacja laserowa Borowiec pracuje regularnie od 1988 roku). Natomiast w Książu laser jest źródłem światła dla próżniowego długobazowego ekstensometru (30 m), który służy do pomiarów deformacji tektonicznych górotworu. Ponadto krótkobazowe interferometry, z laserowym źródłem światła, służą w klinometrach hydrostatycznych do bardzo precyzyjnych pomiarów zmian poziomu wody.

Dla młodzieży i dorosłych miłośników badań kosmicznych pracownicy Zespołu Geodezji Planetarnej przygotowali cztery wykłady: dr hab. Marek Kaczorowski: „Badanie zjawisk geofizycznych w podziemnym laboratorium w Książu”, prof. dr hab. Jolanta Nastula: „Dlaczego Ziemia się kołysze?”, dr Anna Świątek: „Na czym polega działanie GPS?” oraz dr inż. Anna Foks-Ryznar: „Europejska Nawigacja Satelitarna Galileo”.

Zakład Geodezji Planetarnej przygotował również pokazy dla dzieci w formie warsztatów: „Jak można zmierzyć zmiany odległości w skorupie ziemskiej?” poprowadzony przez dr hab. Marka Kaczorowskiego, kierownika Laboratorium Geodynamicznego w Książu oraz „Strzelanie laserem do satelitów”, który poprowadził dr Paweł Lejba, kierownik Obserwatorium Astrogeodynamicznego w Borówcu.

Pracowników Zakładu Geodezji Planetarnej wsparli dr. Anna Wawrzaszek z Zespołu Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki, która przeprowadziła warsztaty pt. „Poznaj z nami Układ Słoneczny” oraz Alicja Głazek i Marcin Rudnicki z Centrum Informacji Kryzysowej, którzy odpowiadali za warsztaty pt. „Kosmiczne gry i zabawy”. Oba warsztaty były zorganizowane dla dzieci w wieku od lat trzech i cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem najmłodszych odkrywców.

Szacujemy, że w ciągu kilku godzin odwiedziło nas ponad 200 osób, które przyjeżdżały do nas z całej Warszawy, a nawet z miejscowości pod Warszawą. Ciekawostką jest to, że wiele z tych osób uczestniczyło w Festiwalu Nauki po raz pierwszy i na swoją pierwszą przygodę z Festiwalem wybrali właśnie Centrum Badań Kosmicznych PAN. Bardzo nas to ucieszyło, gdyż wskazuje na to, że przygotowaliśmy dobry i ciekawy program oraz dobrze wróży na przyszłość dla popularyzacji badań kosmicznych.

Koordynatorem tegorocznego pikniku był kierownik Biblioteki CBK PAN, Paweł Z. Grochowalski. Natomiast oprawę graficzną i fotograficzną zapewniła pani Zenona Sawicka, zaś oprawę audiowizualną Michał Sawicki.

Źródło: Paweł Z. Grochowalski, CBK PAN

Dr hab. Marek Kaczorowski prowadzi warsztaty w "podziemnych tunelach Książa"
Źródło: CBK PAN / Zenona Sawicka

Dowód na to, że odwiedziły nas tłumy osób