Kosmiczny weekend w Warszawie – XIX Festiwal Nauki

Już w najbliższą sobotę, czyli 19 września 2015, startuje XIX Festiwal Nauki w Warszawie. Wśród wielu atrakcji, najciekawsze z punktu widzenia miłośnika kosmosu będą wykłady i warsztaty z astronomii, astrofizyki, fizyki czy geofizyki. Przez cały weekend możemy spodziewać się licznych atrakcji związanych z kosmosem.

Pierwsza edycja Festiwalu Nauki w Warszawie odbyła się w 1997 roku. Został on powołany do życia z inicjatywy środowisk naukowych przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk w 1996 roku.

Festiwal w Warszawie był pierwszym w Polsce festiwalem nauki. W ślad za nim powstało ok. 20 festiwali nauki (sztuki, techniki) w miastach akademickich oraz duża liczba szkolnych festiwali w całej Polsce.

Więcej informacji nt. historii Festiwalu Nauki pod linkiem: http://festiwalnauki.edu.pl/historia-festiwalu

Jakie kosmiczne atrakcje czekają na młodych i starszych badaczy?

W sobotę będzie można zajrzeć do Instytutu Fizyki PAN, gdzie młodzi badacze od 5 do 10 lat pod opieką nieco starszych badaczy będą odkrywali prawa fizyki podczas warsztatów „Młodzi badacze na start”.

Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej zaprasza na imprezę pt. „Jak to działa?” Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Nowoczesne materiały, ciekawe zjawiska”. Więcej informacji na stronie jtd.edu.pl

Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy zaprasza na odczyt dla wszystkich powyżej 12 lat pt. „Napędy plazmowe dla bezzałogowych misji kosmicznych”. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, jak działają napędy plazmowe oraz zobaczyć innowacyjne prototypy tworzone i testowane przez naukowców IFPiLM.

Jednak najwięcej atrakcji zapowiada się podczas „Kosmicznej Niedzieli”. Centrum Fizyki Teoretycznej PAN przygotowało trzy wykłady dla interesujących się fizyką i astronomią. Są to „Czarne dziury w kosmosie” (od 13 lat), Rok Światła (od 15 lat) oraz „O wodzie w przyrodzie i naszym życiu” (od 13 lat).

Natomiast w godz. 9-16 będzie można odwiedzić centrum kosmiczne na ul. Bartyckiej, gdzie znajdują się dwa instytuty PAN badające kosmos: Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika (CAMK) oraz Centrum Badań Kosmicznych.

CAMK przygotował mnóstwo atrakcji wespół ze swoimi „aliantami” czyli Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii, Pracownią Komet i Meteorów, Klubem Almukantarat oraz Studenckim Kołem Astronomicznym. Od godz. 9:00 do 13:00 dla miłośników Ogólnej Teorii Względności odbędzie się cykl wykładów w 100 jej powstania. Ponadto obserwacje Słońca przez teleskop, pokaz Tellurium – mechanicznego modelu układu Słońce,- Ziemia-Księżyc, Wszechświat w komputerze i Galaktyczne ZOO, budowa modeli statków kosmicznych i zegara słonecznego z kartonu oraz wiele innych atrakcji.

Centrum Badań Kosmicznych PAN przygotowało liczne atrakcje dla młodszych i trochę starszych dzieci. Są to cztery warsztaty pt. „Kosmiczne gry i zabawy”(od 3 lat), „Poznaj z nami Układ Słoneczny” (od 3 lat), „Jak można zmierzyć zmiany odległości w skorupie ziemskiej?” (od 7 lat) i „Strzelanie laserem do satelitów” (od 8 lat). Piąty warsztat, z powodu problemów zdrowotnych prowadzącego, musiał niestety zostać odwołany.

Natomiast na młodzież i starszych czekają cztery wykłady prowadzone przez pracowników Zespołu Geodezji Planetarnej. Są to: „Badanie zjawisk geofizycznych w podziemnym laboratorium w Książu” (od 12 lat), „Dlaczego Ziemia się kołysze?”, (od 12 lat), „Na czym polega działanie GPS?” (od 15 lat) oraz „Europejska Nawigacja Satelitarna Galileo”, (od 15 lat).

Zapowiada się ciekawy kosmiczny weekend. Zapraszamy wszystkich miłośników kosmosu i to nie tylko z Warszawy.Paweł Z. Grochowalski

Program CAMK:

https://www.camk.edu.pl/media/uploads/popularyzacja/program_fn_15_4.pdf

Program CBK PAN:

https://www.facebook.com/CentrumBadanKosmicznychPAN/photos/a.44768789116...

Program Wydziału Fizyki PW:

http://fpz.if.pw.edu.pl/index2015.html


Liczba odsłon: 2586