„Kosmos w szkole” czyli warsztaty ESERO w Centrum Nauki Kopernik

Model konstelacji Oriona wykonany przez uczestników.
Źródło: Jadwiga Moskal

W sobotę 10 października  2015 w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik oraz w Planetarium Niebo Kopernika odbyły się po raz drugi warsztaty ESERO skierowane głównie do nauczycieli i opiekunów zajęć pozalekcyjnych dla uczniów i młodzieży.

Głównym celem tegorocznego spotkania było wzmacnianie i rozwijanie kompetencji nauczycieli oraz edukatorów w zakresie wykorzystywania w edukacji tematyki kosmicznej, czyli zaprezentowanie podczas warsztatów ciekawych i nietypowych przykładów wykorzystania zagadnień w zakresu astronautyki w codziennym nauczaniu, a w szczególności przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

Do stolicy przybyło 100 uczestników warsztatów, którzy zostali przywitani przez kierownika Planetarium Niebo Kopernika panią Weronikę Śliwę oraz Annę Dziamę - kierownika działu edukacji w Centrum Nauki Kopernik. Czekały ich kilkugodzinne zajęcia praktyczne połączone z wykładem i prezentacją programu ESERO.

Inna Uwarowa,  koordynatorka programu ESERO, zapoznała uczestników z zadaniami i najbliższymi działaniami tego programu oraz zachęcała do aktywnego udziału w różnorodnych konkursach kierowanych do uczniów. Zebrani pod kopułą planetarium mogli wysłuchać ciekawego wykładu pan Emila Wrzoska na temat „Techniki satelitarne w zarządzaniu kryzysowym”.

Uczestnicy warsztatów już na etapie zapisów mieli do wyboru cztery rozdaje aktywności, w których mogli brać udział. Pierwsza grupa zgłębiała „techniki kosmiczne w zarządzaniu kryzysowym”. Warsztaty te prowadzili dr Adam Czyżewski oraz Marcin Rudnicki.

Panie Elżbieta Wołoszyńska- Wiśniewska i Magdalena Machinko – Nagrabecka  kierowały drugą grupą, która zajmowała się problemami dotyczącymi klimatu: „ Czy Grenlandia się odchudza? Zmiany klimatu obserwowane z Kosmosu”.

Trzecia grupa pod opieką dr Katarzyny Kołacz oraz Łukasza Mądrzyckiego poznawała „Prawa Keplera”. Natomiast grupa czwarta bawiła się na warsztatach „Szkoła w kosmosie”, którą poprowadzili Joanna Olejniczak i Kacper Guzowski. Były to najciekawsze zajęcia pod względem aktywności uczestników warsztatów i prowadzonych w takcie zabaw oraz zdobytej w ten sposób wiedzy. Zwłaszcza, że będzie ona przydatna w pierwszych etapach edukacji. Intensywny dzień zakończył panel dyskusyjny.

Po części warsztatowej uczestnicy warsztatów wzięli udział w pokazie w Planetarium Niebo Kopernika pt. „ Początek ery kosmicznej”, a po pokazie mieli możliwość zwiedzania Centrum Nauki Kopernik.

Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO to projekt edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, który skierowany jest do nauczycieli. Wspiera on proces nauczania przedmiotów ścisłych, poprzez ukazanie ich w kontekście wiedzy o kosmosie. Celem projektu jest inspirowanie młodych ludzi do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią i technologią. ESERO-Polska to miejsce, w którym nauczyciele mogą zasięgnąć informacji o tym, jak inspirować młodzież do nauki przedmiotów ścisłych ukazując ich kosmiczny kontekst. ESERO-Polska organizuje praktyczne i interesujące warsztaty dla nauczycieli, w trakcie których można zdobyć wiedzę i umiejętności oraz spotkać się z naukowcami i ekspertami z sektora kosmicznego. Ponadto opracowuje scenariusze zajęć oparte na zagadnieniach kosmicznych, które można wykorzystać podczas lekcji.

Dziękujemy Pani Jadwidze Moskal za przesłanie notatki nt. warsztatów.

"Szkoła w kosmosie"

Początek warsztatów, przemawia Inna Uwarowa