Kto zastąpi Kosmiczny Teleskop Hubble'a?

Wizja HDST  - proponowanego następny Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.
Źródło: NASA/GSFC
Grupa amerykańskich astronomów przedstawiła swoją wizję godnego następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, który ma stać się największym kosmicznym instrumentem, jaki do tej pory powstał i został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Instrument ma kosztować 10 miliardów dolarów.

Proponowany instrument to High-Definition Space Telescope (HDST), teleskop o średnicy zwierciadła 12-metrów. To pięć razy więcej niż rozmiar lustra Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (HST, 2,4 m) i prawie dwa razy więcej niż w przypadku Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST ma 6,5 m,  planowany start w 2018).

Rozmiar zwierciadła jest maksymalnym, jaki współcześnie może zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną.

Naukowcy sugerują, że dzięki badaniu atmosfer planet pozasłonecznych HDST odpowie na pytanie, czy jesteśmy sami we Wszechświecie. Może też dostarczyć interesujących danych na temat ewolucji Wszechświata. Trudno jednak badaczom jest dziś ocenić jak bardzo spektakularnych odkryć uda się dokonać wykorzystując HDST.

W tym momencie nie wiadomo jednak czy instrument powstanie.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a, który ostatnio świętował swoje ćwierćwiecze, nie otrzymuje już wsparcia serwisowego ze strony astronautów. W takim stanie ma pracować jeszcze przez kolejne pięć – sześć lat.
Do tego czasu na orbicie ma się pojawić  Kosmiczny Teleskop James Webba. Należy jednak pamiętać, że oba instrumenty będą prowadzić obserwacje w różnych zakresach widma promieniowania elektromagnetycznego. JWST będzie monitorować niebo w zakresie podczerwonym, a  HST obserwuje w zakresie światła widzialnego.

Kiedy więc teleskop Hubble'a zakończy obserwacje astronomowie nie będą otrzymywać spektakularnych zdjęć przestrzeni kosmicznej  jakich do tej pory dostarczał instrument. Dlatego astronomowie, chcąc zapełnić tę lukę, zaprojektowali  HDST.

Podobnie jak w przypadku JWST,  HDST po starcie ma przemieścić się do drugiego punktu Lagrange'a (L2), 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Ale w odróżnienia od  JWST,  HDST będzie w stanie pracować w wyższej temperaturze, co znacznie ograniczy koszty skomplikowanych systemów chłodzących.

Wg astronomów, NASA wraz z agencjami współpracującymi będzie starać się znaleźć fundusze na ten projekt. Całkowity koszt projektu, 10 miliardów dolarów, może zostać zmniejszony kosztem rozmiaru zwierciadła. W takiej sytuacji instrument stałby się jednak znacznie mnie atrakcyjny dla naukowców.

Alicja Wierzcholska | Źródło: nature.com
21.07.2015

Liczba odsłon: 1895