Lem i Heweliusz polecą w Kosmos

Model satelity BRITE
Fot. Model gabarytowo-termiczny satelity BRITE, wykonany na Politechnice w Graz, Austria
Źródło: Institute for Astronomy, University of Vienna

21 października Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki konkursu na imiona dla dwóch pierwszych polskich satelitów. Zwyciężył pisarz science-fiction Stanisław Lem oraz gdański astronom Jan Heweliuszem.

Lem zostanie wyniesiony na orbitę na przełommie 2011/2012 r., w ramach polsko-austriacko-kanadyjskiego projektu BRITE (BRIght Target Explorer Constellation), mającego zajmować się obserwacją najjaśniejszych gwiazd w Galaktyce. Drugi satelita ukończony zostanie w 2013 r. (a dokładniej ma być ukończony 36 miesięcy po podpisaniu umowy z ministerstwem).
BRITE jest zaliczany do serii tzw. nano-satelitów, których waga nie przekracza 10 kg.

Model satelity BRITE
Fot. Model satelity BRITE. Źródło: www.tugsat.tugraz.at

Więcej na:

TUG SAT - Graz University of Technology

Konsorcja BRITE

Zdjęcia, informacje

CBK PAN

BRITE w Aktualnościach PAN

26 października 2010
Źródło: Oficjalna strona projektu BRITE, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego  | Karolina Zawada