Maraton obserwacyjny w Planetarium w Grudziądzu 20-22.X

M31
Zobaczymy Wielką Mgławicę w Andromedzie - M31, czyli najbliższą nam wielką galaktykę.

W Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym (PiOA) w Grudziądzu zaplanowano w tym tygodniu niezwykły maraton obserwacyjny. Niezwykły dlatego, że obserwacje będą robione zdalnie za pośrednictwem Internetu. Uczniowie grudziądzkich szkół będą mogli sterować teleskopem o średnicy 40 centymetrów na pustyni w Arizonie (niedaleko Phoenix) oraz jednym z największych na świecie teleskopów - 2 metrowym teleskopem na Hawajach.

W CZWARTEK (20.X) rozpoczną się obserwacje testowe teleskopem w Arizonie. Teleskop z Ironwood North Observatory (INO) używany będzie przez członków Międzyszkolnego Koła Astronomicznego (MKA) działającego przy PiOA w Grudziądzu. Sprzęt udostępniony jest przez amerykańskiego popularyzatora astronomii - Franka Pino, w ramach programu Hands on Universe, który również realizowany jest w Polsce. Teleskop INO używany jest przez młodych astronomów z całego świata. Miesięcznie wykonywanych jest ponad tysiąc obserwacji. Lokalizacja tego obserwatorium w suchym i bezchmurnym klimacie Arizony jest najlepszą gwarancją dobrej pogody i wysokiej jakości obserwacji.

W PIĄTEK uczniowie grudziądzkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będą mogli uczestniczyć w zdalnych obserwacjach za pomocą 2-metrowego teleskopu (największy w Polsce ma 90cm w CA UMK) na Hawajach. Hawaje są jednym z najlepszych na naszej planecie miejsc skąd można prowadzić obserwacje astronomiczne. Telskop umieszczony jest na stoku uśpionego wulkanu Haleakala na wyspie Maui. Wulkan ten wybuchł ostatni raz w 1790 roku. Podczas sesji obserwacyjnej młodzi grudziądzanie będą mogli obserować między innymi obiekty z tak zwanego Katalogu Messiera (mgławice pyłowo-gazowe, gdzie rodzą się nowe gwiazdy, gromady gwiazd w naszej Galaktyce, inne galaktyki), aktualnie widoczne komety oraz wybuchającą supernową w odległej galaktyce.

Natomiast w SOBOTĘ grudziądzkie planetarium zaprasza wszystkich zainteresowanych astronomią do wzięcia udziału w pokazie obserwacji na żywo za pomocą teleskopu w Arizonie. Podobnie jak podczas piątkowych obserwacji bedą obserwowane obiekty astronomiczne w obrębie naszego Układu Słonecznego (komety), naszej Galaktyki (gromady gwiazd, obłoki gazowo-pyłowe) oraz inne odległe galaktyki. Pokaz w sobotę 22 października zaczynie się o godzinie 13:00, a zakończy około 14:30. Wstęp wolny.

Miejsce zajęć/pokazu: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu
(ostatnie piętro Zespołu Szkół Technicznych)
Ul. Hoffmanna 1-7, Grudziądz
Tel. 56-4658383 (sekretariat ZST) Tel. 56-4658384 (PiOA)