New Horizons coraz bliżej Plutona

Zdj.1 New Horizons wykonała zdjęcie półkuli Plutona, która jest zawsze zwrócona w stronę Charona. Na powierzchni planety karłowatej widoczne są bardzo ciekawe formacje. Zdjęcia wykonano 11. lipca 2015 roku, z odległości 4 milionów kilometrów.

Sonda New Horizons znajdując się w odległości 4,8 miliarda kilometrów od Ziemi i zaledwie 4 miliony kilometrów od Plutona wykonała kolejne zdjęcia planety karłowatej. Bliskość sondy do Plutona pozwoliła na uchwycenie niesamowitych szczegółów jego powierzchni.

Na zdjęciach (Zdj. 1) ukazały się cztery ciemne plamy na powierzchni półkuli zawsze zwróconej w stronę Charona, największego z księżyców Plutona. Ta strona będzie niewidoczna w trakcie bliskiego przelotu sondy, który będzie miał miejsce już wkrótce, 14. lipca. Plamy są połączone z ciemnym pasem, który biegnie wzdłuż równika Plutona. Naukowców bardzo intryguje podobieństwo kształtów tych plam ich równomierne rozmieszczenie. Z najnowszych zdjęć trudno jest wywnioskować, czy są to wzgórza i doliny, czy tylko zmiany jasności na całkowicie równej powierzchni. Rozmiar największej z plam szacuje się na około 480 kilometrów. Ich kształty okazały się znacznie bardziej złożone, niż naukowcy sądzili na podstawie wcześniejszych zdjęć.

Oprócz rozwiązania tajemnicy ciemnych plam, naukowców zajmujących się geologią i geofizyką w ramach misji New Horizons, interesują również pozostałe struktury powierzchni, tj. kratery uderzeniowe powstałe w wyniku uderzeń mniejszych obiektów w planetę. Badacze liczą, że połączenie obecnych zdjęć, z tymi które sonda już wykonała, ale jeszcze nie zdążyła przesłać na Ziemię pozwoli na poznanie historii powierzchni Plutona.

W momencie największego zbliżenia New Horizons do Plutona, sonda będzie po przeciwnej stronie planety. Wczesnym popołudniem 14. lipca (czasu polskiego) New Horizons przeleci w odległości zaledwie 12.500 kilometrów od powierzchni planety. Sonda będzie zwrócona w stronę obszaru z charakterystycznym obszarem w kształcie serca, który zobaczyliśmy na zdjęciach 8. lipca (Zdj. 2).

New Horizons we wtorek 14. lipca o godzinie o 13.49 czasu polskiego przemknie obok Plutona z prędkością 49.600 kilometrów na godzinę. W trakcie przelotu siedem instrumentów będzie pracowicie zbierać jak najwięcej danych o planecie. Sonda następnie uda się w kierunku pasa Kuipera starając się zebrać jak najwięcej informacji o zewnętrznych obszarach układu słonecznego.

Trajektorię lotu statku kosmicznego można śledzić przy pomocy specjalnej aplikacji Eyes on Pluto.

Hubert Siejkowski | Źródło: astronomy.com
13.07.2015

Liczba odsłon: 2325


Zdj.2 Zdjęcie Plutona wykonane przy pomocy instrumentu LORRI (ang. Long Range Reconnaissance Imager) zamontowanego na pokładzie sondy New Horizons. Zdjęcia odebrano na Ziemi 8. lipca. Informacja o kolorze pochodzi z instrumentu Ralph.