Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - relacja piąta

To jedna z ostatnich relacji dr Natalii Zalewskiej z pobytu w bazie marsjańskiej na pustyni w Utah. Zdjęcia zostały wykonane 24 marca, a misja zakończyła się 26 marca br.

Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - relacja czwarta

Dr Natalia Zalewska przesłała kolejną partię zdjęć i krótki komentarz. Niestety, aktualne warunki panujące na pustyni (silne wiatry) powodują przerwy w łączności z habitatem i zrywanie Internetu. Trzeba czekać na "okienko", aby móc skontaktować się z "Ziemią".

Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - relacja trzecia

W sobotę dotarła do nas kolejna partia zdjęć od dr Natalii Zalewskiej. Tym razem jest więcej zdjęć i nieco dłuższy komentarz :)

Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - relacja druga

Na "Marsie" podczas spaceru można stracić głowę...

Dzień Planetariów w Chorzowie!

Już jutro, w niedzielę 19 Marca 2017, MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLANETARIÓW! Z tej okazji Planetarium Śląskie w Chorzowie zaprasza na cztery ciekawe pokazy specjalne!

Książka "Kosmos. Gwiezdna podróż"

29 marca br. nakładem wydawnictwa Znak Emoticon ukaże się książka Pawła Ziemnickiego „Kosmos. Gwiezdna podróż”. Jest to bogato ilustrowana pozycja, która pozwoli najmłodszym czytelnikom poznać tajemnice wszechświata. „Wsiadaj do wehikułu

Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - pierwsza relacja

11 marca 2017 r. pod nazwą EXO.17 ruszyła pierwsza polska misja na Marsa. To nie jest żart. Po prostu "Mars" znajduje się na pustyni w Utah (USA).

Odkrycie siedmiu planet TRAPPIST-1 - garść wiarygodnych linków

O niedawnym ogłoszeniu odkrycia tego niewielkiego, ale bogatego w niewielkie i skaliste planety typu ziemskiego słyszał już niemal każdy, kto choć trochę interesuje się astronomią. W "popularnej" prasie, na portalach ogólnoinformacyjnych oraz w bardzo różnych, niekoniecznie naukowych serwisach nastąpił istny wysyp informacji na ten temat - nie zawsze niestety wiarygodnych i w pełni wartościowych. Tu podajemy kilka odnośników do stron, które informują o tym odkryciu rzetelnie i profesjonalnie.

Obserwatorium Astronomiczne UJ i Akademia Astronomii zapraszają do wzięcia udziału w konkursie „Astrolabium”

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacja „Akademia Astronomii” serdecznie zapraszają Państwa do wzięcia udziału w konkursie astronomicznym „Astrolabium”. Celem Konkursu jest propagowanie nauk ścisłych, a szczególnie astronomii i badań kosmicznych, wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Wschody i zachody Słońca w Krakowie - Marzec 2017

Dług. Dłuższy Krótszy Fazy Księżyca, Data Ws Za Dnia od od Przew. akt. Słońca h m h m h m Najkrót Najdłuż (m, s, d, bd) 1.Sro 06 23 17 22 10 59 2 56 5 22 s - średnia 2.Czw 06 21 17 24 11 03 3 00 5 18 s h 3.Pia 06 19 17 26 11 07 3 04 5 14 s Ks. w perygeum 09 4.Sob 06 17 17 27 11 10 3 06 5 12 s h m 5.Nie 06 15 17 29 11 14 3 09 5 09 s I kwad. 12 32

Spojrzenie w marcowe niebo 2017

Gdy w marcu grzmoty, to bywają w maju słoty”

Konkurs "Cassini Scientist for a Day" 2016/2017

"Scientist for a day" to doroczny konkurs organizowany przez JPL NASA/ESA. Obecna edycja poświęcona jest propagowaniu wiedzy o misji Cassini oraz jej celach. Zaproszenie skierowane jest do uczniów wszystkich typów szkół na całym świecie, także w Polsce.

Fizyczny Konkurs „Poszukiwanie Talentów” po raz dziewiąty

Fizyczny Konkurs „Poszukiwanie Talentów” organizuje Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Polskie Towarzystwo Fizyczne. Konkurs pomyślany jest tak, żeby mógł wziąć w nim udział każdy- nawet uczeń, który jest przekonany, że nie lubi fizyki. Jak to możliwe? Każdy przecież ma jakiś talent. Jeden dobrze maluje, inny świetnie pisze opowiadania a jeszcze inny na harmonię świata reaguje poetycką refleksją. Konkurs daje szansę tym wszystkim, którzy wykorzystując swój talent, chcą opowiedzieć o fizyce.

Jeszcze do 31 marca można wziąć udział w Europejskim Konkursie Kosmicznym Odysseus II

Do 31 marca 2017 roku uczniowie i studenci mogą składać prace w Europejskim Konkursie Kosmicznym - Odysseus II. Konkursowe zadanie to przygotowanie projektu dotyczącego przestrzeni kosmicznej. Do wygrania m.in. wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej i staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Wiosenne "Spotkania z astronomią" w CAMK

Centrum Astronomiczne im. Mikolaja Kopernika z siedzibą w Warszawie już teraz zaprasza na "Wiosenne Spotkania z astronomią - cykl wykładów popularnonaukowych z astronomii. Przy sprzyjającej pogodzie możliwe także obserwacje teleskopem optycznym!

Subscribe to Orion - Serwis Edukacyjny PTA RSS