VIII Konferencja Popularno-Naukowa „ Życie i Medycyna w Kosmosie”

Zaproszenie na konferencję
Źródło: Ilona Dybicz
Już po raz ósmy w Gimnazjum nr 1 im . M. Kopernika w Kruszwicy odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona zagadnieniom astronomicznym. Przybyło na nią ponad 120 gości, w tym przedstawiciele władz miejskich, oświatowych i samorządowych Kruszwicy, koordynatorzy Astrobaz, nauczyciele wraz z uczniami, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rodzice, miłośnicy astronomii, absolwenci Gimnazjum oraz mieszkańcy Kruszwicy i okolic zainteresowani astronomią.

Dr Krzysztof Rochowicz, wykładowca w Zakładzie Dydaktyki Fizyki UMK oraz pracownik Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu w wykładzie inauguracyjnym przybliżył temat wiodący tegorocznej konferencji pt. „Życie i medycyna w Kosmosie”. W przystępny sposób przedstawił historię badań Kosmosu oraz życie astronautów w czasie misji kosmicznych. Zgromadzonym bardzo podobały się prezentowane przez prelegenta filmy ukazujące życie w Kosmosie, a także informacje na temat wykorzystania "kosmicznych odkryć" dla medycyny i współczesnego świata.

Uczestnicy spotkania zostali także zapoznani z projektami, w jakie zaangażowali się młodzi astronomowie działający przy kruszwickiej Astrobazie oraz z sukcesami jakie osiągnęli, pracując w ramach IV Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego.

Konkurs ten przebiegał w czterech kategoriach. Każdą z nich zaprezentowali sami autorzy.

Pierwsza kategoria dotyczyła konkursu fotograficznego „Niebo moich marzeń”. Mogli wziąć w niej udział uczniowie szkół podstawowych. Za swoje zdjęcie wyróżnienie otrzymała Oliwia Zielińska, uczennica kl. VI c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kruszwicy. Wszystkie prace uczniowskie można było obejrzeć na prezentowanej wystawie.

Pozostałe kategorie dotyczyły już uczniów szkół gimnazjalnych.

Laureatem drugiej kategorii „My, Planetarni Reżyserzy” za swój scenariusz „Układ Słoneczny inaczej” została Martyna Majewska. Zaprezentowała ona różne modele Układu Słonecznego wykonane z materiałów codziennego użytku i sposoby ich wykorzystania dla łatwiejszego zapamiętania kolejności planet.

Gimnazjalna grupa teatralna, w składzie Agata Grobelska, Justyna Molenda, Patrycja Klamecka, Jagoda Karpińska, Oliwia Mikołajczak, wzięła udział w trzeciej kategorii konkursu astronomicznego „Z teatrem w Kosmos, czyli kosmiczna kreatywność. Przygotowała ona przepiękny spektakl „Kosmiczne pejzaże”, którego reżyserem była p. Lidia Łukowska. Został on zaprezentowany wszystkim uczestnikom spotkania i wzbudził w nich duże emocje.

Dużym sukcesem zakończyły się zmagania członków koła astronomicznego, którzy stworzyli „Zgrany Astroteam”. Należeli do niego: Oliwier Wiśniewski, Adam Stępień, Piotr Mruk, Jan Malczak, Szymon Martin. Chłopcy biorąc udział w projekcie badawczym „ Klasyfikacja obiektów katalogu Messiera na pdstawie samodzielnie wykonanych zdjęć”zdobyli tytuł laureata. Podczas konferencji zaprezentowali zgromadzonym swoje zdjęcia głębokiego kosmosu oraz opowiedzieli o pracy nad projektem.

Opiekunami nagrodzonych uczniów byli: p. Ilona Dybicz i p. Magdalena Musiałowska. Pomocą praktyczną służył także p. Zbigniew Rakoczy.

Wykład inauguracyjny oraz działania i prace uczniów spotkały się z dużym uznaniem zgromadzonych na tegorocznej konferencji popularno-naukowej. Pozwoliły one na chwilę refleksji na temat ogromu i piękna Kosmosu, który nas otacza. Zachęciły także do pogłębiania wiedzy astronomicznej, a także do tego, by spotkać się nami za rok.

Do czego wszystkich już dziś zachęcamy.

Koordynatorzy kruszwickej Astrobazy
Magdalena Musiałowska i Ilona Dybicz