Studenci AGH Space Systems walczą o zwycięstwo w CanSat Competition 2017

W czerwcu br. studenci z krakowskiej AGH po raz kolejny staną do rywalizacji o mistrzostwo w prestiżowym CanSat Competition 2017 współorganizowanym przez NASA. Zanim to jednak nastąpi, członkowie AGH Space Systems muszą uzbierać fundusze, które pozwolą im wyjechać do Stanów Zjednoczonych, aby stanąć w szranki z zespołami z całego świata.

Zakwalifikowanie się do finału CanSat Competition 2017, to kolejny sukces działającego przy Akademii Górniczo-Hutniczej koła naukowego AGH Space Systems. Jest to już ich trzecia przygoda z zawodami CanSat Competition. W roku 2015 zajęli pierwsze miejsce pokonując 60 zespołów z całego świata, w a roku 2016 zajęli 5 miejsce.

W eliminacjach do CanSat 2017 zespół zdobył aż 96% punktów od jury, dzięki czemu mogą wziąć udział w czerwcowym finale konkursu w USA, w którym ich zadaniem będzie zaprojektowanie, zbudowanie i przeprowadzenie pełnej misji lądownika planetarnego mającego symulować misję eksploracji atmosfery Wenus. Oprócz pracy nad urządzeniem, muszą jednak zapewnić sobie możliwość startu w samych zawodach, co wiąże się z pozyskaniem finansowania wyjazdu do Teksasu w Stanach Zjednoczonych dla co najmniej czteroosobowej załogi obsługującej lądownik.

W celu pozyskania niezbędnych na wyjazd funduszy członkowie AGH Space Systems zorganizowali zbiórkę poprzez platformę crowdfundingową PolakPotrafi.pl. Kwota niezbędnego finansowania wynosi w sumie 22 tys. zł, z których opłacone zostaną przelot i zakwaterowanie. Każde dodatkowe 5 tys. zł, które uda się pozyskać, pozwoli na uczestnictwo kolejnego członka załogi, zwiększając szansę na wygraną. W zamian za finansowe wsparcie oferują darczyńcom m.in. możliwość wysłania w rakiecie na pułap kilku tysięcy metrów zaprojektowanego lub stworzonego przez siebie przedmiotu (o określonych wymiarach), czy udział w efektownych testach rakiety.

Członkowie już niemal 70-cio osobowej ekipy AGH Space Systems z pewnością nie wpisują się w zwykłe, studenckie ramy. Jako interdyscyplinarny zespół konstrukcyjny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalizują się w rozwijaniu technologii przemysłu kosmicznego. Cały swój wolny czas i energię poświęcają budowaniu rakiet, satelitów i sond kosmicznych oraz łazików marsjańskich. Jednak bez zaangażowania instytucji wspierających, a także sponsorów i osób indywidualnych nie mogliby przekraczać kolejnych granic i reprezentować Polski w najbardziej prestiżowych, międzynarodowych rywalizacjach.

Jak mówią członkowie koła - see you in space!

Pomożecie?

Zajrzyj na stronę zbiórki