Dlaczego okulary o długiej ogniskowej są znaczenie droższe niż o krótkiej? Wydawałoby się, że im większe powiększenie, tym większa precyzja wykonania, filtry, tym większy i droższy okular ... W ofercie MEAD okular 6.9mm kosztuje 70$ a 56mm 200$

Pytanie:

Odpowiedź:

dr Tomasz Kwiatkowski (pl.sci.kosmos):

W pytaniu pojawiło się zbyt mało danych. Cena okularu zależy nie tylko od jego ogniskowej (to tak, jakby porównywać ceny samochodów rożnych marek o tej samej pojemności silnika ...). Są okulary Huygensa (zwykle najtańsze), Ramsdena, Ortoskopowe, Plossl, SuperPlossl. W grupie okularów typu SuperPlossl firmy Meade są okulary o normalnym, szerokim i bardzo szerokim polu widzenia (składają się one, odpowiednio, z 4, 6 lub 8 soczewek). I na koniec, okulary mogą mieć rożne średnice, np. 0.989 (to stara norma firmy Zeiss Jena), 1.25 czy 2 cale.

Okular SuperPlossl Ultra Wide Angle składa się aż z 8-miu soczewek i jest to naprawdę skomplikowany układ optyczny. Jego zaprojektowanie jest kosztowne, podobnie jak i wykonanie...

Generalnie można stwierdzić, że okulary długoogniskowe dają większe pole widzenia i jako takie muszą lepiej korygować aberracje pozaosiowe teleskopu. Muszą także składać się z soczewek o większej średnicy. Wszystko to wpływa na ich cenę.

5 luty 2001