Gdzie można dostać jakąś literaturę na temat budowy i zastosowania przetwornikow CCD w astronomii

Pytanie:

Gdzie można dostać jakąś literaturę na temat budowy i zastosowania przetwornikow CCD w astronomii

Odpowiedź:

dr Tomasz Kwiatkowski (pl.sci.kosmos):

Wydaje mi się, że polscy miłośnicy ,,przespali'' rewolucję CCD w astronomii. Ceny poszły w dół tak, że za 300-400 dolarów można już kupić sensowną kamerę.

W języku polskim widziałem tylko jedną książkę o CCD, ale ta koncentruje się raczej na algorytmach przetwarzania obrazów cyfrowych. Tytułu teraz nie podam, bo książkę ta pożyczyłem i nie mam jej pod ręką.

Cala reszta to już literatura światowa, czyli w języku angielskim. Polecam nieco starą już, ale wciąż interesującą CCD Astronomy. Construction and use of an Astronomical CCD Camera Christiana Buila. Mam wydanie z 1991 roku, które można kupić poprzez www.amazon.com (cena 25 USD, potrzebna karta kredytowa).

W USA można kupić książkę i zestaw do samodzielnego montażu kamery CCD (wychodzi znacznie taniej):

RICHARD BERRY The Ccd Camera Cookbook : How to Build Your Own Ccd Camera (Book and Disk)
W amazonie (http://www.amazon.com) książka kosztuje 30 USD). Tam też uwagi osoby, która kupiła książkę i zbudowała kamerę:
For anyone starting out with a CCD this is a must read.
Reviewer: A reader from Denver, CO. June 10, 1998

 

The authors take you through step by step of how CCD's work. Then how to build your own. I loved it and built my own camera from the book. It is really easy if I can do anyone can.
Zdjęcia gotowej kamery ,,Cookbook'' można obejrzeć na witrynie:
http://www.e-z.net/~haworth/equip/cb245orion.html
Jest tez książka (dostępna w amazonie za 30 USD):
RICHARD BERRY Choosing and Using a Ccd Camera : A Practical Guide to Getting Maximum Performance from Your Ccdm Camera (Book and Disk)

Polecić można znakomite czasopismo ,,CCD Astronomy''. Ukazywało się kwartalnie do 1997 roku. Było wydawane przez Sky Publishing Company (ktore slynie ze ,,Sky and Telescope''), ale chyba przynosiło straty, bo je zlikwidowali. Zawiera w większości artykuły dla amatorów-posiadaczy gotowych kamer CCD choć jest tez np. artykuł o tym, jak przerobić stary, ręczny skaner na liniową kamerę CCD (schematy elektroniczne, przykładowe zdjęcie Księżyca, wykonane takim skanerem).

Niektóre artykuły z ,,CCD Astronomy'' są dostępne on-line na witrynie Sky Publishing Corporation:

http://www.skypub.com/imaging/ccd/ccd.shtml
Tytuły innych książek oraz materiały on-line można odszukać na witrynach:

5 luty 2001