Chciałbym się dowiedzieć, czy można kupić "ziemię" (posiadłość) na Księżycu?

Pytanie:

Chciałbym się dowiedzieć, czy można kupić "ziemię" (posiadłość) na Księżycu? Słyszałem o tym w mediach, że gdzieś można zrobić taki zakup (przez Internet), ale nie wiem czy to prawda. Czy możecie mi udzielić jakiś informacji? Czy i gdzie i na jakich prawach można kupić na Księżycu posiadłość?
od: Tomek (tobajer@poczta.onet.pl)

Odpowiedź:

dr Krzysztof Chyży:

Pozornie można, w Internecie, od osób, które utrzymują, że mają prawo do ich sprzedawania. Za około 20 dolarów oferowane są działki na Księżycu, Wenus i Marsie. Chyba jeszcze nigdy w historii ziemskich cywilizacji nie doszło do takiego paradoksu: usiłuje się sprzedawać terytoria, których się jeszcze nie zdobyło! Jednak zasady wykorzystania przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich, w tym  Księżyca, reguluje Traktat o zasadach określających działalność państw w zakresie badania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej, Londyn- Moskwa- Waszyngton  z dnia 27.01.1967 (Treaty on Principles Governing the Activities of States in the Exploration and Use of Outer Space, including the Moon and Other Celestial Bodies), w wersji angielskiej dostępny pod adresem http://www.oosa.unvienna.org/SpaceLaw/outersptxt.htm. Traktat podpisało 96 państw (w tym USA i Polska).

Traktat wyraźnie mówi, że przestrzeń kosmiczna, Księżyc i inne ciała niebieskie nie mogą być własnością jakiegokolwiek narodu:

Art. I Traktatu (...) Outer space, including the moon and other celestial bodies, is not subject to national appropriation by claim of sovereignty, by means of use or occupation, or by any other means.

Jednak Traktat nie ogranicza się jedynie do określania zasad wykorzystania przestrzeni kosmicznej przez państwa. Zobowiązuje wszystkie podmioty do uzyskania autoryzacji państwowej i nadzoru państwowego w poczynaniach w Kosmosie. Oferujący działki na Księżycu zdają się ten fakt przemilczać, gdyż takowej autoryzacji nie posiadają i w myśl Traktatu posiadać nie mogą:

Art. VI Traktatu (...) The activities of non-governmental entities in outer space, including the moon and other celestial bodies, shall require authorization and continuing supervision by the appropriate State Party to the Treaty.

Taka jest ponadto wykładnia Biura Narodów Zjednoczonych d/s Przestrzeni Kosmicznej z siedzibą w Wiedniu:   http://www.oosa.unvienna.org/FAQ/splawfaq.htm

Tak więc nie posiądziemy działki na Księżycu czy Marsie. To może i dobrze? Natomiast niewykluczone, że prawo to zmieni się kiedy ewentualnie, w dalekiej przyszłości, ludzie zaludnią Księżyc czy Marsa. Trudno się spodziewać, że nielegalny handel gruntem z przeszłości będzie wtedy honorowany.

26 września 2002