Dlaczego na Księżycu nie ma jakiejkolwiek atmosfery, złożonej z jakichkolwiek gazów?

Pytanie:

Dlaczego na Księżycu nie ma jakiejkolwiek atmosfery, złożonej z jakichkolwiek gazów?

Odpowiedź:

dr Tomasz Kwiatkowski (pl.sci.kosmos):

O ile pamiętam prędkość ucieczki z Księżyca wynosi 2,4 km/s. Prędkość ruchów cieplnych cząsteczek gazów w temperaturze 20 st.C jest tego samego rzędu. Tak więc wszelkie gazy jakie mogły być już sobie dawno uciekły w kosmos.

Dobrze, ale nie do końca. Z obliczeń wynika, że jednak powinna Księżycowi pozostać gęstsza atmosfera, niż ją ma (bo atmosferę ma, ale baaardzo rzadziutką...), gdyby miał przy powstaniu mniej więcej taką, jak ziemska. Skoro mu gęstsza nie pozostała, hipotezuje się, że na początku już jej nie miał - co jest przytaczane jako jeden z argumentów za zderzeniową teorią powstania Księżyca, aktualnie cieszącą się największą popularnością (przemawiają za nią także liczne dane przywiezione przez astronautów programu Apollo).

Była o tym dyskusja na tej grupie (pl.sci.kosmos); zarys tej teorii można znaleźć m.in. na witrynie http://friko7.onet.pl/tg/moonpage/. Jest tam seria obrazków z symulacji komputerowej zderzenia - wyszło, że zderzenia były dwa, w odstępie paru minut (!), tych samych ciał oczywiście (za drugim razem mocno zdeformowanych...).

5 luty 2001