Spójrz w niebo - kwiecień 2008

Spojrzenie w kwietniowe niebo 2008  

"Ciepłe deszcze w Kwiecień - rokują pogodną jesień"

To przysłowie pięknie pasuje nie tylko na Prima Aprilis, ale wyraża przy okazji naszą nadzieję na prawdziwą aurę wiosenną, a być może nawet już na letnią! Tęsknimy bowiem za słonecznymi dniami, które powinny obrązowić nasze twarze. Dlatego ogromnie pocieszającym będzie fakt, iż w tym miesiącu Słońce wznosi się coraz wyżej ponad równik niebieski - od 5 do 15 stopni - tak, że w ciągu kwietnia w Krakowie przybędzie dnia dokładnie o 106 minut. Na Prima Aprilis, musimy się już na dobre przyzwyczaić do czasu letniego, bowiem Słońce wschodzi o 6.16, a zachodzi o 19.12. Natomiast w ostatnim dniu miesiąca, wschód Słońca nastąpi juz o 5.17, a zachód dopiero o 19.59 (zobacz także wschody i zachody Słońca w różnych miastach); zatem ostatniego kwietnia, w środę, dzień będzie trwał 14 godzin i 42 minuty; będzie już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 6 godz. i 37 minut, ale jeszcze krótszy o 101 minut od najdłuższego, czerwcowego dnia.

Przez cały miesiąc będziemy notować bardzo małą aktywność magnetyczną Słońca (plamy, rozbłyski). Słońce znajduje się w fazie minimalnej aktywności, pomiędzy 23 i 24 cyklem. Najczęściej liczba Wolfa wynosić będzie zero lub kilkanaście, czyli wtedy na tarczy Słońca zupełny brak, lub występują tylko pojedyncze plamy, które powstają w obszarze silnych pól magnetycznych. Dnia 19 kwietnia, o godz. 18.50, Słońce wstępuje w znak Byka. Ponadto jak corocznie, 20 kwietnia obchodzimy światowy Dzień Ziemi - zatem patrząc w niebo, nie zapominajmy o naszej Błękitnej Planecie, a wstydźmy się szczególnie za tych, którzy wciąż porzucają śmieci np. w Puszczy Niepołomickiej.

Natomiast jeśli chodzi o Księżyc, to w pierwszej dekadzie i przy końcu miesiąca, nie będzie nam przeszkadzał w nocnych obserwacjach nieba, bowiem kolejność faz Księżyca w kwietniu jest następująca: nów wystąpi 6.IV. o godz. 05.55, pierwsza kwadra 12.IV. o godz. 20.32, pełnia będzie 20.IV. o godz. 12.25 i ostatnia kwadra przypadnie 28.IV. o godz. 16.12. Najbliżej Ziemi (perygeum) znajdzie się Księżyc 7.IV. o godz. 21, a najdalej od Ziemi (apogeum) będzie 23.IV. o godz. 12.(zobacz także wschody i zachody Księżyca w Krakowie)

Jeśli chodzi o planety, to Merkurego możemy zaobserwować na zachodnim niebie, ale dopiero samym końcem miesiąca, w godzinę po zachodzie Słońca, jako gwiazdkę -1 wielkości. Wenus natomiast kryje się w promieniach Słońca i w tym miesiącu jest niewidoczna. Mars, z malejącą jasnością w ciągu miesiąca od 0.9 do 1.2, widoczny jest już wieczorem w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Natomiast Jowisz, widoczny jest nad ranem, coraz to wyżej nad południowo-wschodnim horyzontem o jasności -2 magnitudo. Saturn, z dumnie prezentującymi się pierścieniami, przebywa w gwiazdozbiorze Lwa, gdzie świeci z jasnością +0.3 magnitudo. Uran i Neptun przebywają na niebie w pobliżu Słońca i są niewidoczne.

W tym miesiącu, z ciekawszych zjawisk na niebie, to 12 kwietnia, dojdzie do bliskiego złączenia Marsa z Księżycem będącym w pierwszej kwadrze, zaś 15 kwietnia wystąpi złączenie Saturna z Księżycem po pierwszej kwadrze.

Od 16 do 25 kwietnia promieniują meteory z roju kwietniowych Lirydow. Radiant meteorów leży w pobliżu Wegi, najjaśniejszej gwiazdy w gwiazdozbiorze Lutni. Maksimum aktywności (15-25 przelotów na godzinę) przypada na 22 kwietnia. W tym roku warunki do ich obserwacji są złe, gdyż w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc po pełni.

Oto tylko najważniejsze zjawiska na niebie, które polecałbym do obserwacji, lub chociażby do codziennych wiosennych spacerów przy bezchmurnym niebie, czego ciepło wszystkim Państwu życzę, jednocześnie przypomnijmy sobie przysłowie:

"Gdy sucho w kwietniową niedzielę, przez cały rok deszczu wiele"
Adam Michalec