![]() | ORION |
| | ||||||
Internet - narzędzie astronoma
Internet - narzędzie astronoma
Na dobry początek...
Internet to bardzo wygodne narzędzie w pracy astronoma. Jest źródłem informacji niezbędnej do efektywnej pracy.
Musimy pogodzić się z faktem, że język angielski jest podstawowym językiem w komunikacji między naukowcami.
Na szczęście pomoc możemy znaleźć w samym internecie. Na stronie http://www.translate.pl znajduje się serwis, które pomoże nam poruszać się po angielskojęzycznych stronach.
Jak pracuje astronom...
Astronomów możemy podzielić na dwie grupy: teoretyków i obserwatorów. Często astronom musi być obserwatorem i teoretykiem jednocześnie. Punktem stycznym dwóch nurtów są zawsze obserwacje astronomiczne. Teoretycy muszą konfrontować swoje modele z rzeczywistością, a obserwatorzy wykorzystują sprawdzone modele do analizy obserwacji.
Rozpoczynając badania w astronomii musimy dobrze się przygotować.
- W pierwszej kolejności należy sprawdzić jaki jest stan wiedzy na dzień dzisiejszy. Nie jest to łatwe, ponieważ musimy zapoznać się z wieloma publikacjami jakie ukazały się do tej pory w czasopismach astronomicznych oraz poznać metody badawcze jakie stosuje się w danej dziedzinie badań.
- Następnie musimy zaplanować w czasie swoje badania. W przypadku wykonywania obserwacji jest to bardzo ważny etap.
- Wykonać zaplanowane badania.
Każdy z tych etapów jest bardzo ważny i niezbędny do osiągnięcia sukcesu.
- Opracować i opublikować wyniki.
I ty możesz ...
Tematyka prac profesjonalnych astronomów jest trudna i bardzo specjalistyczna. Na szczęście miejsce w astronomii znajdzie się dla każdego. Począwszy od tworzenia baz danych i stron WWW, poprzez pisanie programów komputerowych i wykonywaniu obserwacji astronomicznych. Można też biernie brać udział w badaniu przestrzeni kosmicznej udostępniając swój komputer do obliczeń.
Jednym z takich projektów, w których możesz wziąć udział od zaraz, jest projekt SETI@Home . Jest to projekt naukowy, którego celem jest poszukiwanie cywilizacji pozaziemskich poprzez analizę emisji radiowej kosmosu rejestrowanej przez największe radioteleskopy na Ziemi.
Projekt wykorzystuje wolną moc obliczeniową komputerów podłączonych do Internetu. W SETI@Home może uczestniczyć każdy instalując darmowy program klienta Projektu.
Jeśli posiadasz dostęp do teleskopu astronomicznego, to możesz wziąć aktywny udział w bardzo interesującym projekcie pod nazwą Asteroidal Occultations. Projekt jest bardzo atrakcyjny, ponieważ pozwala brać udział wszystkim obserwatorom od początkujących amatorów do profesjonalnych astronomów. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.
Jak to robią profesjonaliści
Astronom musi na bieżąco kontrolować, co ciekawego dzieje się w jego dziedzinie badań.
W tym celu powstało wiele baz danych zawierających artykuły.
Po zapoznaniu się ze stanem obecnym wiedzy na świecie, naukowiec musi ukierunkować swoje badania w taki sposób, żeby otrzymane wyniki były interesujące i pożyteczne. Na szczęście dla całej populacji naukowców nic nie zastąpi twórczego myślenia.
Internet może nam jedynie pomagać w dążeniu do celu.
Kiedy mamy już pomysł, to następuje faza jego realizacji. W tym momencie internet znowu staje się najlepszym przyjacielem astronoma.
Internet oferuje nam różnego rodzaju serwisy, takie jakZ ich wykorzystanie możemy prawidłowo przygotować i wykonać prace badawcze.
- astronomiczne bazy danych (np. LEDA, NED, CDS)
- narzędzia do analizy danych (np. Alladin, Vizier)
- wirtualne obserwatoria (np. Simbad, SkyView, Virtual Telescope)
- aktualna pogoda i prognozy (np. METEOSAT, ICM, IMGH)
Aktualizacja : 29 Marzec 2004
Autor: Przemysław Bartczak