![]() | ORION |
| | ||||||
Obserwacje Subaru i CoRoT odkrywają przyszłość Słońca
Źródło: do Nascimento et al.
Masa oraz skład chemiczny gwiazdy to główne czynniki, które określają ścieżkę ewolucjyną gwiazdy. Badanie gwiazd o zbliżonej masie i składzie do Słońca, zwanych potocznie “słonecznymi bliźniakami”, pozwala na uzyskanie informacji również na temat naszej gwiazdy. Obserwacje “słonecznych bliźniaków”, które są w różnym wieku, pokazuje nam jak ewoluowało nasze Słońce oraz jaki jest jego dalszy los (Rys. 1).
Satelita CoRoT prowadzi dokładne obserwacje, z których możliwe jest wyznaczenie okresów rotacji gwiazd. Obecna grupa wybrała najlepszych kandydatów na słonecznych bliźniaków, których prędkości rotacji są zbliżone do rotacji Słońca, aby móc prześledzić ewolucję rotacji w szczegółach. Ponieważ słoneczne bliźniaki są bardzo słabe, badacze wykorzystali High Dispersion Spectrograph (HDS) zamontowany na Teleskopie Subaru, aby móc zaobserwować trzech najlepszych kandydatów. Skrupulatna analiza danych pokazała, że jeden z kandydatów - CoRoT Sol 1 - jest gwiazdą, której masa i skład chemiczny są bardzo podobne do Słońca. Odkrycie jest na tyle cenne, że gwiazda jest nieco starsza od naszego Słońca i może być wskaźnikiem tego co będzie czekać naszą gwiazdę.
Wyznaczanie wieku gwiazdy jest dość trudne, ale wysokiej jakości widma znacznie to ułatwiają. CoRoT Sol 1 jest około 2 miliardy lat starsza od Słońca, ale okres rotacji jest bardzo zbliżony. Widma wykonane przez HDS pokazały, że skład chemiczny jest podobny do Słońca, ale dokładne ilości pierwiastków nieco się różnią, np. litu (Li), którego ilość maleje z wiekiem gwiazdy, jest mniej niż w Słońcu (Rys. 2).
W
przeciwieństwie do innych słonecznych bliźniaków, które są
nieco jaśniejsze, CoRoT Sol 1 jest ponad 200 razy słabsza od
najjaśniejszego znanego słonecznego bliźniaka. To właśnie
zwierciadło Teleskopu Subaru o średnicy 8.2 m i zdolność
rozdzielcza HDS pozwoliła na wykonanie obserwacji widmowych tej
słabej gwiazdy. Grupa badaczy planuje użyć Teleskopu Subaru do
dalszych badań, które mają na celu określenie czy Słońce jest
typową gwiazdą. Chcą określić ewolucję rotacji poprzez
znalezienie reprezentatywnej próbki słonecznych bliźniaków, które
będą się różnić wiekiem. Dzięki temu będzie można określić
jak Słońce wpisuje się w taką próbkę.
Artykuł: Nascimento, J. et al. The Future of the Sun: An Evolved Solar Twin Revealed by CoRoT, Astrophysical Journal Letters. arxiv.org/abs/1305.3652

Rys 2: Widmo gwiazdy CoRoT Sol 1, wykonane przez Teleskop Subaru i spektrograf HDS, w porównaniu do widma Słońca. Na rysunku zaznaczono linię litu (Li I 6707.8 A). Widmo Słońca zaznaczono kółkami, zaś czerwoną ciągłą linią widmo CoRoT Sol 1. Czerwona linia na dole przedstawia ich różnicę. Źródło: do Nascimento et al.