Obserwatorium Astronomiczne UJ i Akademia Astronomii zapraszają do wzięcia udziału w konkursie „Astrolabium”

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacja „Akademia Astronomii” serdecznie zapraszają Państwa do wzięcia udziału w konkursie astronomicznym „Astrolabium”. Celem Konkursu jest propagowanie nauk ścisłych, a szczególnie astronomii i badań kosmicznych, wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Celem Konkursu jest propagowanie nauk ścisłych, a szczególnie astronomii i badań kosmicznych, wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnictwo w konkursie pozwala pogłębiać dotychczasową wiedzę z astronomii, jak również wpływa na rozwój nowych pasji. W poprzedniej edycji konkursu uczestniczyło 924 uczniów ze 177 szkół ze wszystkich województw. Konkurs dedykowany jest dla czterech grup wiekowych (klasy 1-3 szkoły podstawowej, klasy 4-6 szkoły podstawowej, gimnazjum, klasy ponadgimnazjalne) i przeprowadzany jest w dwóch etapach.

Pierwszy etap konkursu polega na wykonaniu przez uczniów ciekawych doświadczeń konkursowych, przygotowanych specjalnie na potrzeby każdej z grup wiekowych. W ramach ich wykonywania, uczniowie zmierzą się ze współczesnymi problemami świata nauki posługując się takimi samymi metodami i narzędziami jakie wykorzystują naukowcy.

Drugi etap konkursu polega na przeprowadzeniu testu w zgłoszonych szkołach, który będzie sprawdzianem umiejętności i wiedzy zdobytych zarówno podczas wykonywania doświadczeń, jak i we własnym zakresie.

Pierwsze doświadczenia konkursowe już widnieją na stronie, zaś test finałowy odbędzie się 26 kwietnia!

Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie www.astrolabium.org.

Źródło: Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, „Akademia Astronomii”