Odkryto planetę z czterema słońcami - z pomocą internautów

Artystyczna wizja układu czterokrotnego gwiazd z planetą PH1
Rodzinny portret układu czterokrotnego gwiazd, w którym okryto planetę PH1. W tej wizji artystycznej planeta dokonuje tranzytu przed większa z dwóch gwiazd. W lewym górnym rogu widać drugą parę gwiazd. Źródło: Haven Giguere/Yale University.
Astronomowie z USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, wspierani przez internautów z projektu PlanetHunters.org, odkryli planetę z czterema słońcami. Obecnie znanych jest jedynie sześć planet w układach podwójnych gwiazd, a nowo odkryta znajduje się w układzie czterokrotnym gwiazd - to pierwszy taki przypadek.

Planeta, która otrzymała oznaczenie PH1, jest gazowym olbrzymem o promieniu 6,2 raza większym niż Ziemia, czyli ma rozmiary większe niż Neptun. Natomiast jej masa to około połowa masy Jowisza. Okres orbitalny planety wynosi 138 dni - krąży wokół pary gwiazd, które z kolei okrążają się nawzajem co 20 dni. Gwiazdy te mają masy odpowiednio 1,5 i 0,4 masy Słońca. Dodatkowo w odległości 1000 jednostek astronomicznych znajduje się druga para gwiazd, a w konsekwencji na niebie planety PH1 wschodzą i zachodzą aż cztery słońca.

Osobami, które jako pierwsze dostrzegły niewielkie osłabienia blasku spowodowane przejściami planety przed gwiazdą byli internauci Kian Jek z San Francisco oraz Robert Gagliano z Cottonwood w Arizonie. Są oni uczestnikami społecznościowego projektu naukowego PlanetHunters.org. W jego ramach każdy chętny otrzymuje możliwość przeglądania krzywych blasku z danych z Kosmicznego Teleskopu Keplera i wskazania tych, w których występują niewielkie, regularne osłabienia blasku. Następnie takie przypadki są weryfikowane przez naukowców.

W tym przypadku zespół astronomów kierowany przez Meg Schwamb z Uniwersytetu Yale przeprowadził dalsze obserwacje gwiazdy, uzyskując widma, które potwierdziły odkrycie. Do obserwacji użyto 10-metrowych teleskopów Kecka na Hawajach.

Projekt "Planet Hunters" ma swoją polską wersję - OdkrywcyPlanet.pl. Działa ona dzięki współpracy Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz portalu Astronomia.pl z międzynarodowym zespołem rozwijającym platformę Zoouniverse.org.

Informację o odkryciu planety PH1 zaprezentowano podczas konferencji sekcji planetarnej Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, która odbyła się w Reno w Nevadzie.

Więcej informacji:

O akcji Planet Hunters pisaliśmy w Orionie w marcu br.

Źródło: PlanetHunters.org / Uniwersytet Yale | Autor: Krzysztof Czart