Park Narodowy Canyonlands – nowy Park Ciemnego Nieba

Park Narodowy Canyonlands - Maze District, czyli w wolnym tłumaczeniu Dystrykt Labiryntu.
Źródło: Dan Duriscoe / NPS
.
IDA (International Dark-Sky Association, Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba) właśnie przydzieliła amerykańskiemu Parkowi Narodowemu Canyonlands zaszczytny status obszaru o prawdziwie ciemnym niebie i najpiękniejszych widokach gwiazd i planet. Wg. dyrektora zarządzającego organizacji, Scotta Feierabenda, osiągnięcie to pomoże doświadczać inspirujących, zachwycających obrazów nocnego nieba aż pół milionowi turystów rocznie.

Park Canyonlands
założono w 1964. Daje on wiele możliwości zobaczenia pięknych przełomów rzek, dzikiej przyrody i niesamowitych, malowniczych krajobrazów. Ale jego oszałamiający urok nie kończy się wcale po zajściu Słońca na horyzont. Innym przyciągającym turystów widokiem jest tu na przykład Droga Mleczna rozciągająca się łukiem na ciemnym niebie parku.

Starania o uczynienie go Parkiem Ciemnego Nieba rozpoczęto kilka lat temu. Chciano w szczególności zastąpić  jego dotychczasowe oświetlenie specjalnymi, przyjaznymi ciemnemu niebu żarówkami i lampami. Ciemność jest również chroniona regulacjami związanymi z zarządzaniem tamtejszymi parkingami.
Odwiedzający z całego świata chętnie odwiedzają  wypiętrzony płaskowyż Island in The Sky i rejon Needles districts, by wysłuchać wykładów na temat Kosmosu i spojrzeć (nierzadko po raz pierwszy) na naprawdę ciemne, naturalne niebo.  Wszelkie imprezy astronomiczne są tu coraz bardziej popularne i już zdołały doprowadzić do rozwoju astroturystyki, dając jednoczesności liczne korzyści gospodarce okolicznych gmin. Jako nowy członek organizacji Międzynarodowego Parku Ciemnego Nieba Canyonlands dąży do dalszego ograniczenia zanieczyszczenie światłem w granicach parku.

Parki Ciemnego Nieba to obszary danego kraju wyznaczone do ochrony przed zanieczyszczeniem światłem cywilizacyjnym ciemności nocnej. Takie „rezerwaty ciemności”, podobnie jak klasyczne rezerwaty przyrody, pełnią nie tylko funkcje ekologiczne, ale również edukacyjne. Są dosyć powszechne w Ameryce Północnej i Europie. W Polsce nie mają jak na razie regulacji prawnych i są powoływane na podstawie umowy między instytucjami państwowymi w porozumieniu z odpowiednimi władzami gminnymi.
W Polsce istnieją dwa:
  • Izerski Park Ciemnego Nieba (transgraniczny polsko-czeski)
  • Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” (uzupełniający się ze słowackim Parkiem Ciemnego Nieba „Połoniny”)

Liczba odsłon: 2310


Izerski Park Ciemnego Nieba
Źródło: TVN24