Pochodzenie błysków magnetycznych

Magnetary to bardzo gęste gwiazdy neutronowe posiadające pole magnetyczne nawet 600 bilionów razy silniejsze od ziemskiego. Od czasu do czasu obiekty te produkują potężne błyski w czasie których emitowane jest niezwykle energetyczne promieniowanie rozprzestrzeniające się w kosmosie. Pochodzenie tych erupcji i silnego pola magnetycznego należy do nieodkrytych jeszcze zagadek Wszechświata.

Artystyczna wizja magnetara, jednego z najbardziej zagadkowego obiektu Wszechświata.(Źr.: Robert Mallozzi, NASA Marshall Space Flight Center)

W lipcu 2003 roku rentgenowska sonda X-Ray Timing Explorer zobserwował na niebie stukrotne pojaśnienie magnetara. Astronomowie kontynuowali badania nad tym obiektem przy użyciu instrumentu o nazwie European Photon Imaging Camera umieszczonego w Obserwatorium XMM-Newton. W marcu 2006 roku jasność magnetara spadła do poziomu sprzed wybuchu, a EPIC zarejestrował zmiany energetyczne w uwolnionych wiązkach rentgenowskich. Naukowcy porównali zmiany w widmie magnetara z modelami komputerowymi i poprawili je na tyle, że w wynikach można otrzymać szczegółowe informacje zarówno o powierzchni obiektu jak i jego polu magnetycznym. Astronomowie odkryli, że dane obserwacyjne najlepiej zgadzały się z modelem śledzącym wybuch zaraz pod powierzchnią magnetara na powierzchni o średnicy ok. 3,5 km. Po raz pierwszy udało się wyodrębnić zjawiska pochodzące z powierzchni i magnetosfery obiektu. Mimo że naukowcy nie do końca jeszcze rozumieją mechanizm powstania błysku podejrzewają, że ma on silny związek z magnetyzmem

3 październik 2007

Źródło: sciencedaily | Karolina Wojtkowska

Liczba odsłon: 2110