POLFAR podpisał umowę – powstaną trzy polskie stacje LOFARA!

Przedstawiciele ASTRONu, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, samorządów lokalnych oraz polscy naukowcy podczas podpisania umowy.
LOFAR czyli Low Frequency Array for Radio Astronomy jest instrumentem złożonym z wielu radioteleskopów, zlokalizowanych w różnych częściach Europy, m.in. na terenie Niemiec, Szwecji, Francji i Polski.  Układ wykorzystuje zjawisko interferencji fal radiowych do obserwacji radioźródeł i badania zjawisk fizycznych w nich zachodzących. Zakres obserwacyjny instrumentu to 10-240 MHz, a system składać się będzie z 25.000 anten, które tworzyć będą grupy tzw. stacje (po 96 anten każda). Najbardziej wysunięte na wschód stacje znajdą się na terenie Polski. Szybka łączność między antenami możliwa będzie dzięki szybkiemu łączu internetowemu.

Dziś na świecie działa już 47 stacji. Prace nad projektem trwają już od czerwca 2011 roku. Pierwsze uzyskane przez naukowców wyniki wskazują na wielki potencjał badawczy instrumentu – możliwe stają się obserwacje na niskich częstotliwościach z rozdzielczością, która do tej pory osiągalna była przez instrumenty pracujące na wielokrotnie wyższych częstotliwościach.

W środę, 11. czerwca 2014 roku przedstawiciele ASTRONu oraz polskiego konsorcjum POLFAR podpisali umowę dotyczącą budowy trzech polskich stacji na północy, zachodzie i południu Polski.
Dokumenty zostały podpisane  na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, w obecności przedstawicieli ASTRONu, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, samorządów oraz polskich naukowców zaangażowanych w projekt.

Pod koniec 2013 r., POLFAR otrzymał dotację od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na budowę i wyposażenie trzech międzynarodowych stacji LOFAR. Nowe stacje LOFAR będą zlokalizowane w Łazach (w południowej Polsce, opiekę nad stacją obejmie  Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), w Baldach (w północnej Polsce, opiekę nad stacją obejmie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) i Borówcu (w zachodniej Polsce, opiekę nad stacją obejmie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk).

LOFAR  posiada już 38 stacji w Holandii, sześć w Niemczech i po jednym we Francji, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Podłączenie trzech nowych stacji "POLFAR" zwiększy zdolność rozdzielczą instrumentu.

Galeria zdjęć sieci LOFAR na stronie ASTRONu.

Alicja Wierzcholska | Źródło: ASTRON