Polska Kampania Poszukiwania Planetoid

Z końcem października zakończyła się Polska Kampania Poszukiwania Planetoid. Polscy uczniowie odkryli pięć nowych planetoid i obserwowali 17 obiektów NEO (Near Earth Objcet - obiekty bliskie Ziemi).

 Spośród 15 polskich szkół, bioracych udzial w kampanii poszukiwania planetoid, 4 może pochwalić się odkryciem planetoidy. Są to:
  • Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy,
  • Zespół Szkół nr 10 w Toruniu,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Poznaniu.
Najciekawszego odkrycia, planetoidy Trojanskiej, dokonali uczniowie Zespołu Szkół nr 10 w Toruniu pod kierunkiem nauczyciela, profesora Bogdana Sobczuka. Jest to swoisty prezent urodzinowy na XX-lecie tej zasłużonej szkoły.

 Miedzynarodowe Kampanie Poszukiwania Planetoid organizuje dr Patrick Miller, astronom z Global Hands-On Universe. W Polsce partnerem i koordynatorem kampanii jest Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.  Wszystkie szkoły biorące udział w kampanii wykonały ważne z punktu widzenia potencjalnej możliwosci zderzenia planetoidy z Ziemia obserwacje potwierdzajace orbity planetoid zbliżających się do Ziemi, tak zwanych Near Earth Objects. Pomiary te pozwalają na dokładniejsze wyznaczenie orbity planetoidy, dzięki czemu jesteśmy pewni, że nie uderzy ona w Ziemie.

Projekt  All-Poland Asteroid Search Campaign trwał przez dwa jesienne miesiące. Zadaniem uczniów była analiza zdjęć z teleskopu o średnicy zwierciadła 81 cm, należącym do Astronomical Research Institute w USA.

Podkreślmy, że najwiekszy sukces i jednocześnie największy sukcesz wszystkich trzech prowadzonych równolegle kampanii to Trojanczyk, odkryty przez p. Bogdana Sobczuka i jego uczniów.

Kampanie poszukiwania planetoid odbywają się w ramach programu Hands-On Universe, Polska, który koordynuje Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Źródło: Hands-On Universe

Liczba odsłon: 1412