Polska Szkoła Inżynierii Kosmicznej

Dr inż. Marcin Stolarski (pomarańczowa koszulka) i uczestnicy konkursu
Źródło: Marcin Stolarski
W dniach 25-27 kwietnia 2016 r. w ramach projektu "Pan Stanisław"  dwa gimnazja Lęborskie oraz zespół projektowy ze Słupska będą uczestniczyły w zajęciach Polskiej Szkoły Inżynierii Kosmicznej organizowanej przez dra inż. Marcina Stolarskiego z Centrum Badań Kosmicznych PAN. W prowadzeniu zajęć wezmą również udział dr inż. Roman Wawrzaszek (CBK PAN) oraz inż. Grzegorz Woźniak (CAMK).

Zajęcia będą miały formę konkursu polegającego na zbudowaniu małej, niemal kosmicznej misji, w standardzie CANsat. CANsat to miniaturowy satelita (prawie statek kosmiczny), który musi zmieścić się w puszcze od napoju gazowanego (0,33l). Wewnątrz puszki znajduje się m.in. komputer pokładowy oraz kilka czujników (np. temperatury, wilgotności, przyspieszenia). System zawiera również nadajnik radiowy, który przekazuje informacje telemetryczne podczas lotu. Całość wynoszona jest zwykle na wysokość około 1 km za pomocą rakiet, balonów lub dronów, gdzie jest  wyrzucana i następnie musi bezpiecznie wylądować zbierając dane pomiarowe.

Założenia konkursu przewidują, że zbudowane na zajęciach Polskiej Szkoły Inżynierii Kosmicznej CANsaty, zostaną wyniesione w misji stratosferycznej w czerwcu br. Start ma nastąpić z terenu Obserwatorium Astrogeodynamicznego CBK PAN w w Borówcu k/Kórnika. Balon wyniesie minisatelity na wysokość około 30 km, a następnie zostaną one bezpiecznie sprowadzone na na Ziemię przy pomocy spadochronów. W trakcie 3 godzinnego lotu zespoły będą zbierały dane telemetryczne ze swoich "statków" za pomocą transmisji radiowej. Na koniec każdy z zespołów musi przedstawić sprawozdanie z eksperymentów, a jury wybierze najlepsze projekty.

Anna Rzepa

Źródło: Anna Rzepa

Liczba odsłon: 3522


CANsat od środka
Źródło: LEEM Nacional/Wikipedia.eng