Pomóż nam odnaleźć planety wokół innych gwiazd

Tatooine
Tak może wyglądać Tatooine - planeta z dwoma słońcami, a wyrażając się fachowo, to egzoplaneta Kepler-16b odkryta we wrześniu br. obiegająca układ podwójny. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Od miesiąca na stronie http://www.odkrywcyplanet.pl/ działa polska wersja projektu Planet Hunters.

Czym jest Planet Hunters?

Planet Hunters to największy spośród obywatelskich projektów naukowych Zooniverse. Jego uczestnicy pomagają nam w przeszukiwaniu danych z misji kosmicznego teleskopu Kepler prowadzonej przez NASA. Dane te mają postać pomiarów jasności, czyli "krzywych blasku", pobieranych co 30 minut z ponad 150 000 gwiazd. Użytkownicy szukają tranzytów - krótkich spadków poziomu jasności, do których dochodzi, kiedy planeta przemieszcza się na tle gwiazdy. W ten sposób mogą odkrywać nowe planety (stąd nazwa "Planet Hunters" czyli "łowcy planet"). Uczestnikom oraz programom komputerowym najtrudniej będzie odkryć planety, które krążą wokół gwiazdy w dużej odległości, a co za tym idzie - rzadko przemieszczają się na jej tle. Komputerowe algorytmy mogą mieć również trudności z wykrywaniem planet na podstawie danych z zakłóceniami (które mogą się pojawić w wyniku błędów nakierowania teleskopu lub zmian jego pozycji). Uczestnicy projektu Planet Hunters mogą być skuteczniejsi od komputerów w wyszukiwaniu sygnałów wśród danych tego typu. Ponieważ ludzki mózg posiada niezwykłą zdolność rozpoznawania schematów, mamy nadzieję, że uczestnicy pomogą nam również odnaleźć nowe "rodziny", czyli typy krzywych blasku. Będziemy chcieli uzyskać więcej danych przy użyciu teleskopów, aby lepiej zrozumieć fizyczne powody istnienia tych różnych typów.
(Źródło: http://www.odkrywcyplanet.pl/)


Planet Hunters jest amerykańskim pomysłem, który w niespełna rok po premierze za oceanem został przetłumaczony na język polski. Strona zrobiona jest tak, by krok po kroku wprowadzić nowego użytkownika w tajniki analizy danych. Filmy, rysunki, proste wyjaśnienia pozwalają każdemu na samodzielną próbę odkrycia planety. Nawet jeśli nie odkryjesz planety, to odkryjesz i zrozumiesz ciekawy kawałek fizyki. Polecamy!

22 grudnia 2011
Źródłohttp://www.odkrywcyplanet.pl/, Orion

Liczba odsłon: 3303