Pomysł na wakacje? Obóz astronomiczny w Załęczu Wielkim

Mateusz Krakowczyk ustawia teleskop
Źródło: Klub Astronomiczny Almukantarat

W Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim w województwie łódzkim od wielu lat odbywają się letnie obozy astronomiczne organizowane przez Klub Astronomiczny Almukantarat. Tegoroczny obóz przewidziany jest dla gimnazjalistów klas trzecich oraz dla licealistów. Chętni mogą zapisywać się jeszcze do 15 czerwca 2016.

Legendarny „Nadwarciański Gród” schowany jest w lasach kilka kilometrów od wsi Załęcze Wielkie w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego nad rzeką Wartą. W okolicy tej stanicy harcerskiej znajduje się budynek starego młyna, a w okolicznych lasach można spotkać postaci z miejscowych legend. Ogromnym plusem tego miejsca jest oddalenie od miast, miasteczek i wsi, a zatem piękne ciemne niebo nieskażone światłami latarni i gotowe do obserwacji.

Obóz astronomiczny organizowany jest przez Klub Astronomiczny Almukantarat, który działa już od 33 lat. Nazwa Almukantarat (inaczej almukantar) pochodzi z języka arabskiego i oznacza koło na sferze niebieskiej przechodzące przez punkty o tej samej wysokości (inaczej elewacji), to jest o tej samej kątowej odległości od płaszczyzny horyzontu. (wg. Encyklopedii Powszechnej PWN).

Głównym celem statutowym Almukantaratu jest popularyzacja astronomii i pokrewnych dziedzin nauki, szczególnie wśród młodzieży. Klub organizuje obozy letnie oraz spotkania śródroczne, na których prowadzone są wykłady teoretyczne z astronomii, jak również obserwacje nieba. Te spotkania to nie tylko nauka, ale również wypoczynek w przepięknie położonych polskich miejscowościach. Więcej informacji nt. klubu pod linkiem: http://almukantarat.pl/

Letni obóz astronomiczny organizowany jest w dwóch turach. Dla gimnazjalistów (głównie z klas trzecich, ale jak ktoś będzie z drugiej to też zostanie przyjęty) w dniach 31 lipca - 13 sierpnia 2016 oraz dla licealistów w dniach od 14 do 28 sierpnia 2016.

Jeszcze do 15 czerwca możesz zapisać się na jedyny w swoim rodzaju obóz astronomiczny! Jeżeli właśnie kończysz gimnazjum i lubisz naukę przedmiotów ścisłych w przyjemnej i motywującej atmosferze to jest obóz dla Ciebie!”

W czasie obozu prowadzone będą zajęcia z astronomii (w tym nocne obserwacje nieba), matematyki, fizyki, zajęć technicznych, a także pozostałych dziedzin wiedzy. Nie zabraknie również wycieczek krajoznawczych, różnych typów gier i zabaw oraz ognisk różnego typu.

Planowane są także niespodzianki.

Szczegóły co do rejestracji, przygotowań i programu można znaleźć pod linkiem: http://obserwator.almukantarat.pl/spotkania/2016/oboz/

Wszelkie pytania można kierować na adres mailowy: oboz@almukantarat.pl lub oboz2016uczestnicy@gmail.com albo bezpośrednio do Barbary Machnik (kontakt na stronie głównej obozu).

Koszt dwutygodniowego obozu to 950 zł.

Klub Astronomiczny Almukantarat zaprasza!Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Klub Astronomiczny Almukantarat

Liczba odsłon: 2996


Straszne opowieści na dobranoc
Źródło: Klub Astronomiczny AlmukantaratOgnisko młodych astronomów
Źródło: Klub Astronomiczny Almukantarat