Portret świata w podczerwieni

Powstał 2 Micron All Sky Survey (2MASS) - kompletny katalog całego nieba w podczerwieni, na fali o długości 2 mikrometry. Przegląd nieba w podczerwieni, którego wynikiem jest katalog, ukazał olbrzymią ilość gwiazd w naszej macierzystej Galaktyce oraz wiele galaktyk poza nią. Kompletne pomiary utworzyły atlas około 5 milionów obrazów zawierających razem prawie pół miliarda obiektów.

 

Fragment nieba z katalogu 2MASS
Badania rozpoczęto od nieba północnego w czerwcu 1997 roku przy użyciu 1.3 metrowego teleskopu umieszczonego w Stanach Zjednoczonych w Fred Lawrence Whipple Observatory w Arizonie. Obserwacje półkuli południowej zaczęto w marcu 1998 roku używając teleskopu o takiej samej średnicy - 1.3 metra w Chile, w Cerro Tololo Inter-American Observatory. Obserwacje zakończono w lutym 2001 roku. Od tego momentu naukowcy przystąpili do opracowywania danych.

Fale podczerwone lepiej przenikają przez pył niż światło widzialne, dzięki czemu w naszym najbliższym otoczeniu mogliśmy dojrzeć o 1/3 galaktyk więcej niż dostrzegały teleskopy czułe w tym samym zakresie fal co ludzkie oko. Usuwając niewdzięczną przeszkodę jaką jest wszechobecny pył, tak utrudniający obserwacje w zakresie optycznym, mogliśmy również lepiej przyjrzeć się naszej własnej Galaktyce.

Droga Mleczna widziana w przeglądzie 2MASS

Panorama całego nieba w podczerwieni ukazuje nam obraz 1.6 miliona galaktyk. Ponad połowa z nich nigdy wcześniej nie była skatalogowana. Obraz pozwala zlokalizować gromady galaktyk i supergromady, które tworzą wielkoskalową strukturę wszechświata.

 

Cztery największe podczerwone galaktyki obserwowane przez 2MASS
2MASS/T.Jarrett

Chociaż powstały katalog 2MASS będzie przez lata służył naukowcom, już teraz może poszczycić się swoimi dokonaniami. Badania ujawniły setki brązowych karłów (obiektów, które, gdyby były nieco masywniejsze, stałyby się gwiazdami), galaktyk i kwazarów zakrytych przez pył oraz pokazały niewidoczne do tej pory szczegóły w Wielkim Obłoku Magellana. Przy okazji stworzona została również największa jak do tej pory baza danych asteroidów obejmująca ich położenie, jasność i kolor.

Katalog zdjęć dostępny jest dla wszystkich w Internecie. Przeogromną galerię galaktyk, gromad i mgławic można obejrzeć na stronach http://www.ipac.caltech.edu/2mass/gallery/

2 maja 2003
Źródło | oprac.Karolina Zawada

Liczba odsłon: 1265